Kormorani se kot ptice plenilke ne zadržujejo samo ob morju, saj že dolgo niso nič posebnega niti v notranjosti. Njihova populacija se čedalje bolj veča, kar pomeni tudi več plena. Nazadnje so začeli plat zvona pri Ribiški družini Celje.
Z bregov Savinje so v zadnjem času odstranili precej rib, ki so jih pomorile te ptice, zaradi ledu pa ponekod niso imeli dostopa. Najhuje je na predelu med Šempetrom in Celjem ter med Celjem in Laškim. Populacija kormoranov na Celjskem naj bi štela okoli 400 ptic, vsak pa na dan povprečno poje pol kilograma ribe.
Že pred več kot desetletjem je Ribiška zveza Slovenije opozarjala vlado, da so kormorani v slovenskih celinskih vodah zmanjšali populacijo ogroženih in avtohtonih vrst rib za 80 do 95 odstotkov. Tudi sedaj opozarjajo, da bi država morala zaščititi domorodne vrste rib pred plenjenjem kormoranov, ki že dolgo niso več ogrožena vrsta ptic.
Rešitev menda zgolj odstrel
Edina učinkovita metoda za plašenje naj bi bil odstrel, dovoljenje pa izdaja Agencija Republike Slovenije za okolje. Ribiči se jezijo na dolgotrajnost reagiranja, kakor tudi na preskromno odmerjen odstrel, ki za lansko in letošnjo sezono sploh ni bil dodeljen.
Nekaj upanja pušča osnutek dolgoročnega programa za zmanjševanje vpliva kormorana na ribje vrste v celinskih vodah, ki ga je pripravilo ministrstvo za okolje in prostor. Ta bo do 24. februarja še v javni razpravi, nato bo sledilo sprejemanje v vladi, nakar sledi obravnava v Državnem zboru.