V sredo je potekala že druga letošnja splošna stavka vzgoje in izobraževanja, ki jo je organiziral Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ).
Na ravni celotne Slovenije se je stavki pridružilo 36.000 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju.
Shodi so potekali na 11 lokacijah po Sloveniji. Na njih naj bi se zbralo okoli 12.000 stavkajočih. Tudi v Celju se je zbralo okoli 1.500 protestnikov.
Na Celje.info smo preverili, koliko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je dejansko stavkalo, koliko se jih je udeležilo protestov ter koliko otrok so starši pripeljali v stavkajoče vrtce in šole v Celju in bližnji okolici.
Po rezultatih naše ankete bralci Celje.info stavke ne podpirajo.
Danes je glavni tajnik SVIZ-a Branimir Štrukelj že napovedal nov protestni shod, ki naj bi se zgodil 17. aprila pred vlado, parlamentom in sedeži koalicijskih strank. A po včerajšnjem presenetljivem odstopu predsednika vlade dr. Mira Cerarja nadaljnji ukrepi sindikata SVIZ ostajajo v zraku.
Stavki se je priključilo 14 šol in vrtcev iz Celja in bližnje okolice. Deset šol in vrtcev ni stavkalo. V šolah in vrtcih (z vsemi enotami in podružnicami), kjer je bila izglasovana stavka, je:
- na delovnem mestu stavkalo skupno 136 učiteljev/vzgojiteljev (321 ob prvi stavki 14. 2. 2018)
- na shod je šlo 253 učiteljev/vzgojiteljev (57 ob prvi stavki 14. 2. 2018 – shod je bil organiziran samo v Ljubljani)
- 101 učitejev/vzgojiteljev pa se stavki ni pridružilo (70 ob prvi stavki 14. 2. 2018).
Skupaj je v šolah in vrtcih Celja in okolice zaposlenih 490 strokovnih delavcev (podatki so še nepopolni, saj informacije nekaterih šol/vrtcev še čakamo).
V vrtce so starši pripeljali 63 otrok (48 otrok ob prvi stavki 14. 2. 2018), v šole pa 29 otrok (22 otrok ob prvi stavki 14. 2. 2018)
Spodaj si oglejte natančnejše podatke po posameznih šolah/vrtcih. Vsi podatki še niso popolni saj 6 šol/vrtcev še ni posredovalo informacij.
Osnovne šole in vrtci, ki so se 14. 3. 2018 pridružili stavki, zaradi česar na ta dan na šoli/v vrtcu niso izvajali vzgojno-izobraževalnega programa, so pa vseeno zagotavljali varstvo in prehrano za “izjemno nujne primere”:
Osnovne šole:
- I. osnovna šola Celje (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- Osnovna šola Lava (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- Osnovna šola Frana Roša Celje (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- Osnovna šola Frana Kranjca Celje (število otrok, ki so bili v varstvu: 4, število nestavkajočih učiteljev: 11 (od tega nekaj zaradi bolniških odsotnosti/dopusta), število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 11, število udeleženih na shodu: 26, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 48)
- IV Osnovna šola Celje (število otrok, ki so bili v varstvu: 2, število nestavkajočih učiteljev: 18, število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 18, število udeleženih na shodu: 20, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 56)
- III Osnovna šola Celje (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- II Osnovna šola Celje (število otrok, ki so bili v varstvu: 0, število nestavkajočih učiteljev: 0, število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 3, število udeleženih na shodu: 52, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 55)
- Osnovna šola Slivnica pri Celju (število otrok, ki so bili v varstvu: 0, število nestavkajočih učiteljev: 3, število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 36, število udeleženih na shodu: 10, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 49)
- Osnovna šola Vojnik (število otrok, ki so bili v varstvu: 11, število nestavkajočih učiteljev: 15 (osem zaposlenih je na dopustu/bolniško odsotnih), število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 21, število udeleženih na shodih: 29, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 65)
- Osnovna šola Hudinja (število otrok, ki so bili v varstvu: 8, število nestavkajočih učiteljev: 1, število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 4, število udeleženih na shodu: 35, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 40)
- Osnovna šola Glazija (število otrok, ki so bili v varstvu: 4, število nestavkajočih učiteljev: 24 (nekaj bolniških odsotnosti), število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 40, število udeleženih na shodu: 51, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 115 (tudi tehnično osebje))
Vrtci:
- Vrtec Anice Černejeve Celje (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- Waldorfski vrtec Celje (podatke še čakamo, dodali jih bomo naknadno)
- Vrtec Mavrica Vojnik (število otrok, ki so bili v varstvu: 63, število nestavkajočih učiteljev: 29 (2 na dopustu, 4 bolniško odsotni), število stavkajočih učiteljev na delovnem mestu: 3, število udeleženih na shodu: 30, število vseh zaposlenih učiteljev/vzgojiteljev: 62)
Osnovne šole in vrtci, ki 14. 3. 2018 niso stavkali bodisi zato, ker so člani sindikata VIR, ker so zasebni zavodi ali pa zato, ker se za stavko niso odločili:
- Zavod Montessori,
- Hiša otrok Nova Cerkev,
- Zasebni katoliški Vrtec Danijelov levček Celje,
- Vrtec Tončke Čečeve,
- Vrtec Zarja Celje,
- Zasebni vrtec Vesela hiša celje,
- Osnovna šola in vrtec Štore,
- Zasebni vrtec – Hiša otrok Montessori svet (vrtec Medlog),
- Vrtec Žalec
- Osnovna šola Ljubečna
Sledi nova stavka? Bralci Celje.info stavke ne podpirajo
Sedaj sledijo nadaljnja pogajanja z vlado. Če ta ne bodo uspešna pa je glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj danes že napovedal tretjo stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki naj bi se zgodila 17. aprila.
Na Celje.info smo v preteklih tednih med bralci izvedli tudi anketo v kateri smo zastavili naslednje vprašanje: Podpirate stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju?
Naši bralci se v večini s stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ne strinjajo. Blizu dve tretjini bralcev, ki je oddalo svoj glas, se namreč s stavko zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ne strinja (odgovor NE je izbralo 63 % bralcev), na drugi strani jih dobra tretjina stavko podpira (odgovor DA je izbralo 35 % bralcev), 2 % bralcev pa glede stavke nima izoblikovanega mnenja.
V anketi še lahko vedno glasujete tukaj:
[yop_poll id=”14″]B.S., foto: E.H.