Na božični večer so po cerkvah zasijale jaslice, ki nam približujejo čar božične noči. Jaslice pa si lahko v teh dneh ogledamo v številnih kulturnih domovih in drugih prosvetnih prostorih po Sloveniji, kjer potekajo različne razstave umetnikov, ki jih izdelujejo na različne načine in iz različnih materialov.
Letošnje leto je tovrstnih postavitev na območju Kozjanskega in Obsotelja še posebej veliko. V Besedi in fotografiji izpostavljamo nekatere izmed njih.
Vseslovenska razstava jaslic v Olimju
V nedeljo, 15. decembra, so v cerkvi Marije Vnebovzete in minoritskem samostanu v Olimju z blagoslovom otvorili razstavo jaslic Društva ljubiteljev jaslic Slovenije.
Društvo ljubiteljev jaslic Slovenije že približno poldrugo desetletje božični čas oplemeniti z vseslovensko razstavo jaslic. Vsakoletno jo pripravijo v drugem kraju v Sloveniji, za letošnje gostovanje so izbrali cerkev Marije Vnebovzete v Olimju ter prostore minoritskega samostana.
Ljubitelji jaslic z razstavo prikazujejo pestrost in žlahtnost jaslične ustvarjalnosti ter njeno navezanost na versko-vzgojno poslanstvo jaslic. Na ogled so postavili 70 jaslic različnih ustvarjalcev, med njimi tako akademskih kiparjev kot tudi preprostih ustvarjalcev z različnimi materiali. Razstava sporoča, da »jasličarji« pravzaprav omejitve za ustvarjanje nimajo, saj v pestri paleti lahko občudujemo jaslice, ustvarjene iz lesa, gline, stekla, medenega ali slanega testa, voska, papirja, vezene, narisane …
Vseslovensko razstavo jaslic je v nedeljo blagoslovil dr. Leopold Grčar, ustanovitelj in predsednik društva ter eden izmed največjih poznavalcev jaslic pri nas, ogledati pa si jo je mogoče do 6. januarja, vsak dan od 9. do 18. ure.
V Dobju nadaljujejo tradicijo Žličarjevih jaslic
Prav tako v nedeljo, 15. decembra, so jaslice otvorili v Dobju. S pomočjo družine in prijateljev Adolfa Lončarja in Antona Plahute jih je postavil vsestransko aktiven domačin Peter Frece, medtem ko je za aranžiranje poskrbela Karmen Senica ter za upodobitev panorame mlada in nadarjena umetnica Lara Krivec.
Gre za nadaljevanje Žličarjevih jaslic iz Šentjurja, ki so bile dolgoletna praznična znamenitost, ki je pritegnila pozornost obiskovalcev z vseh koncev Slovenije. A Žličarjevi zadnja leta jaslic niso več postavljali, tako je Frece pred tremi leti prišel na idejo, da bi skozi jaslice v prazničnem in prijateljskem duhu povezali ljudi v Dobju. Jaslice, ki so jih vseskozi v Dobju še dopolnjevali, se razprostirajo na kar 32 kvadratnih metrih površine, razstavljenih je okoli 167 figur, ki so izdelane v kar enajstih različnih materialih. Skupina postavljavcev jih je postavljala tri tedne, večinoma v urah po službi in med vikendi.
Posebnost jaslic je, da jih osvetljuje le umetna, z občutkom ustvarjena svetloba, ki pri obiskovalcih zares pusti pečat, da se zgodba dogaja v praznični noči.
Jaslice so postavljene v stavbi nasproti Gostilne pri Olgi, obiskovalce pa vabijo vsak dan od ponedeljka do petka, od 16. do 20. ure ter ob vikendih od 10. do 20. ure.
Razstava božičnih jaslic v Rogatcu
V večernih urah v nedeljo, 23. decembra, pa so otvorili razstavo jaslic, ki krasijo trg Rogatec. Njihovi ustvarjalci so člani Društva likovnikov Rogatec. Razstavljajo jih v dveh prostorih, in sicer v prostoru poročne dvorane in objektu stare železnine, večji del si jih je mogoče ogledati kar s trga, saj jih večina z razstavnega prostora kuka z okenskih polic skozi šipo ob minimalni osvetljavi prazničnih luči.
Tovrstno razstavo so v Rogatcu pripravili prvič, na njej se predstavlja šest ustvarjalcev: Ernest Artič, Rozika Černoša, Verica Esih, Alojz Grabrovec, Milica Koštrun in Cvetka Stramšak. Jaslice so izdelali v lesu, kamnu in keramiki
Nedeljska otvoritev razstave je na trg privabila številne obiskovalce, ki jih je v imenu Društva likovnikov pozdravila Verica Esih, besedo k razstavi je dodala Milica Koštrun. Dogodek je združil nemalo krajanov, saj so na otvoritvi sodelovali kulturniki (MePZ KD Anton Stefanciosa Rogatec, KD Tamburaši Rogatec, KD Ljudske pevke Rogatec), vinogradniki, čebelarji, z dobrotami so postregle članice aktiva kmečkih žena. Obiskovalce je nagovoril tudi župan Martin Mikolič.
Fotogalerijo z jaslic v Olimju, Dobju in Rogatcu si oglejte na Kozjansko.info
Jaslice v Davjeku
V Dekmanci pri Bistrici ob Sotli se nahaja kraški izvir Davjek, ki velja za naravno znamenitost, domačini pa tjakaj zahajajo tako poleti kot pozimi. V poletni vročini namreč služi kot kotiček za osvežitev, a v tem zimskem času ga omenjamo zato, ker se je sinoči razbohotil v praznični luči, saj so votlino in skalovje domačini tradicionalno okrasili z jaslicami.
Avtor lesenih jasličnih fugur, ki jih na sveti večer razpostavijo po Davjeku, je Jožef Vračun, ki je prvih nekaj figur v lesu izrezljal in razpostavil pred šestnajstimi leti, od tedaj pa jaslice vsakoletno dopolnjuje, zadnja leta pa tudi obnavlja. Na božični večer so zgodbo prikazovali skozi okoli petdeset figur, ki so razpostavljene po različnih kotičkih Davjeka z glavnim motivom Jezusovega rojstva pri izviru pitne vode. Pri postavitvi sta ob Jožetu Vračunu sodelovala še soseda Matej Vračun in Jože Žučko.
Domačini in obiskovalci se pri jaslicah vsakoletno zberejo na sveti večer in tudi tokrat se tradiciji niso izneverili. Mladi rod vaščanov je pripravil kratek kulturni program, v katerem so skozi izbrane besede ter pesem zaobsegli čar božične noči ter prireditev sklenili s pesmijo Sveta noč, ki so jo zapeli družno z obiskovalci. Po kulturnem programu si zbrani izrečejo voščilo ob božičnih praznikih ter nadaljujejo s klepetom ob dobrotah, ki jih pripravijo tamkajšnji vaščani.
Jaslice bodo v Davjeku postavljene vse do 2. februarja. Pot do njih je označena z usmerjevalnimi tablami vse od regionalne ceste.
Utrinke z včerajšnje otvoritve jaslic v Davjeku si lahko ogledate tudi v fotogaleriji na Kozjansko.info
Emilija Šterlek