V Rogaški Slatini so v nedeljo odločali o tem, ali si občani v kraju želijo izgradnje razglednega stolpa Kristal, pod katerega je podpisan celjski arhitekt Nande Korpnik – več o tem tukaj – in bo veljal za najvišjo stavbo v državi.
Po prvih neuradnih rezultatih referenduma so volivci podprli gradnjo razglednega stolpa. Podporo gradnji stolpa je izrazilo 2.143 oz. 55,81 % volivcev, proti gradnji stolpa pa se je izreklo 1.697 oz. 44,19 % volivcev.
Zanimivo je, da so se negativno o postavitvi stolpa večinsko izrekali prav občani na voliščih v centru mesta, medtem ko je okolica Rogaške Slatine stolp prepričljivo podprla.
V Rogaški Slatini so se v nedeljo ob 7. uri zjutraj odprla volišča. Potekal je naknadni referendum na katerem so se slatinski občani odločali o tem, ali si v kraju želijo razglednega stolpa Kristal. Referendumsko vprašanje na katerega so odgovarjali občani se glasi: »Ali ste za to, da se uveljavi Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje P3 z okolico (ZD7) v Rogaški Slatini, št. 0320-0006/2020, ki ga je Občinski svet Občine Rogaška Slatina sprejel na svoji 14. redni seji dne 9. 7. 2020?«
Sprotni neuradni rezultati:
Volina udeležba do 19. ure je bila 41,09 %. Od 9.379 volilnih upravičencev je glas oddalo 3854 volilnih upravičencev.
Znani so že prvi neuradni izidi referenduma. Kot kažejo so se volivci izrekli ZA gradnjo razglednega stolpa Kristal. Podporo gradnji stolpa je izrazilo 2143 oz. 55,81 % volivcev, proti gradnji stolpa pa se je izreklo 1697 oz. 44,19 % volivcev. Oddanih je bilo skupaj 3854 glasovnic, 14 jih je bilo neveljavnih.
Največja udeležba do 19. ure je bila na volišču Vrtni center Rogaška Slatina (50,58 %), najnižja pa na volišču Podružnične OŠ Sv. Florijan (29,9 %).
Zakonodaja veleva, da bi bil referendum za njegove pobudnike uspešen, če bi proti postavitvi stolpa glasovala večina udeležencev referenduma, pri čemer bi moralo biti tistih, ki bi glasovali proti, vsaj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev oz. 1876 občanov. Glede na neuradne podatke o udeležbi je to pomenilo, da bi pobudniki referenduma morali zbrati relativno večino, kar pa jim ni uspelo. Razgledni stolp Kristal v Rogaški Slatini je tako dobil zeleno luč s strani občanov.
Sedež volišča | Skupaj volilcev | Oddane gl. | Neveljavne gl. | Veljavne gl. | ZA | % | PROTI | % |
SKUPAJ | 9379 | 3854 | 14 | 3840 | 2143 | 55,81 | 1697 | 44,19 |
Župan Kidrič zadovoljen z rezultatom, a na nek način tudi pobudnica referenduma
Z rezultatom referenduma je bil razumljivo zadovoljen župan mag. Branko Kidrič. “Vesel sem, da so ljudje podprli gradnjo najvišjega stolpa in prepoznali pomembnost vlaganja v razvoj naše občine tudi v prihodnje. Predvsem sem zadovoljen, da se bo naša občina lahko še naprej razvijala v dobrobit vseh občanov in ponudila nekaj več. To potrjuje tudi, da se ljudje zavedajo, kako pomemben je razvoj in kako občina potrebuje priložnosti, ki jih s seboj prinaša projekt,” je po referendumu dejal župan.
Ob tem je ponovno poudaril, da bo razgledni stolp Kristal z višino 106 metrov najvišji mestni stolp in hkrati najvišja stavba v Sloveniji. Na letni ravni bo projekt ustvaril vsaj 300.000 evrov prihodkov v občinski proračun. Po odbitju stroškov bo občina lahko vsaj 150.000 evrov letno dodatno namenila za razvoj turizma in drugih dejavnosti. Bo edinstvena turistična atrakcija, omogočil bo nova delovna mesta in nasploh občini dolgoročno prinesel številne prednosti, je dodal župan in se vsem občankam in občanom zahvalil, da so prišli na referendum ter ob glasovanju ravnali odgovorno in upoštevali vse varnostne ukrepe za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom, ki veljajo v času epidemije.
Za komentar smo prosili tudi pobudnico referenduma Evo Žgajner. Povedala je, da nad rezultatatom ni razočarana, saj je točno takšnega, če ne še nekoliko slabšega, tudi pričakovala. Meni tudi, da je bila volilna udeležba glede na situacijo dobra, a dodaja, da bi bila ta v neepidemičnih razmerah verjetno še veliko boljša. “Najbrž višja od volilne udeležbe na lokalnih volitvah leta 2018 (ta je bila v Rogaški Slatini 50,04 %, op.p.), saj je šlo pri odločanju o stolpu za specifično vprašanje o katerem bi svoje mnenje verjetno želelo izraziti še več ljudi,” je prepričana Žgajnerjeva. Upa tudi, da v Rogaški Slatini zaradi referenduma ne bo prišlo do kakšnega novega žarišča okužb, čeprav je bilo na voliščih dobro poskrbljeno za varnost volivcev.
Kljub vsemu Žgajnerjeva ocenjuje, da je rezultat merodajen, ter da bi bil verjetno podoben tudi ob višji volilni udeležbi. Pri tem pa poudari, da se je tudi tokrat celotno zadevo preveč spolitiziralo, zaradi česar so mnogi glasovali bolj na podlagi politične pripadnosti kot pa kaj drugega.
Izpostavi tudi, da se je še enkrat pokazal razkorak med centrom Rogaške Slatina, kjer so pobudniki referenduma zmagali, ter okoliškimi kraji, kjer je stolp dobil podporo, kar pa se ji ne zdi sporno. Sama namreč ne deli mnenja nekaterih, češ da so na koncu odločili tisti, ki se jih postavitev stolpa direktno ne tiče. Takšne interpretacije rezultata lahko namreč le še povečujejo razkorak med občani, kar pa si Žgajnerjeva ne želi. Meni pa tudi, da se kljub zmagi s takšnim rezultatom ne more ponašati niti župan. Kar 44 odstotkov občanov je namreč izrazilo nasprotovanje gradnji stolpa na takšen način in na tej lokaciji, kar pa vseeno ni zanemarljiv delež ljudi.
Bi si pa Žgajnerjeva želela, da bi se podobni projekti v prihodnje bolj prilagajali občanom na način, da bi bili sprejemljivi za vse. “Ampak od župana ne pričakujem, da bo to storil, kar do sedaj še nikoli ni in smo bili na vsakih volitvah v razkoraku glede mnogih mnenj,” pove Žgajnerjeva in doda, “da je to za našo ljudsko iniciativo ena velika potrditev in pokazatelj velike podpore na podlagi katere lahko začnemo mgoče neko politično pot in poskušajo to nadgraditi na lokalnih volitvah 2022, čeprav slednje ob začetku aktivnosti proti stolpu ni bil ravno namen. Poleg tega se mi zdi, da smo mladi v Rogaški Slatini veliko premalo aktivni in bi se morali vključiti, kolikor se le da, na vseh področjih v občini.”
B.S., foto: Nande Korpnik