Dijaki Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje so na tekmovanju Moje podjetje osvojili 1. in 3. mesto. Najboljša v konkurenci med 63 dijaškimi podjetji in več kot 300 dijaki sta bila Celjana Jakob Sadar in Filip Drofenik, ki bosta Slovenijo zastopala na virtualnem evropskem tekmovanju COYC 2021 junija v Litvi.
Dijaki že tretje leto pod mentorstvom Matjaža Cizeja sodelujejo na JA Nacionalnem tekmovanju programa Moje podjetje 2021. Letos sta zmagala Jakob Sadar in Filip Drofenik s podjetjem OPS, d. d.. Osvojila sta tudi 1. mesto za »krožno gospodarstvo« 2. mesto za najbolj inovativen izdelek, 3. mesto za najboljše poročilo in 3. mesto za najboljši izdelek I feel Slovenija. S tem sta si priborila vstopnico na evropskem tekmovanju COYC 2021. Tretji so bili Jakob Florjan, Jakob Jurak in Klemen Javeršek s podjetjem Izi tehnologije, d. d. Podelitev si lahko ogledate TUKAJ.
Dijaška inovacija cenovno ugodnejša od konkurence na trgu
Zmagovalno Podjetje OPS je novoustanovljeno dijaško podjetje, ki ga je ustanovil Jakob Sadar, dijak četrtega letnika Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije, smer tehnik mehatronike.
»V svojem podjetju bom tržil inovativni izdelek, ki sem ga naredil sam in ga poimenoval POC (polishing organic compound). Polirna pasta je običajno abrazivna mešanica, ki vključuje mikroprahe in veziva s trdno ali mazilno konsistenco. Za poliranje orodnih jekel se pretežno uporablja pasta s sintetičnimi diamanti, ki dosegajo boljše rezultate od naravnih diamantov. A vsi vemo, da so tako naravni kot sintetični diamanti zelo dragi in posledično je drago tudi polirno sredstvo. POC, ki vsebuje mikroprah iz roževinastih delov govedi, je že v samem začetku cenovno veliko ugodnejši od diamantov. Tudi sama predelava roževine je nekajkrat cenejša od predelave diamantov. Tako bo POC že v osnovi veliko cenejši od obstoječih, konkurenčnih polirnih past,« pravi mladi podjetnik Jakob Sadar, ki si s svojim sošolcem uspešno utira pot v svet podjetništva.
Mentor Matjaž Cizej meni, da je lažje tehnično podkovane dijake usposobiti s tržnim orodjem kot pa obratno. »To je le del vzrokov, da že tretje leto sodelujemo na tekmovanju, ki združuje idealno virtualno okolje in pripravo za kasnejše realno delovno okolje.«
Tudi ravnateljica Simona Črep ponosno pove, da so izvrstni rezultati zagotovo odraz večletnih načrtnih prizadevanj razvoja podjetniških kompetenc dijakov tudi v okviru odprtega dela kurikula. »Zavedamo se, da sta v sodobnem svetu gonilo gospodarskega in družbenega razvoja tako inovativnost kot tudi podjetništvo, zato je pomembno, da omogočimo dijakom čim več priložnosti za razvoj njihovih številnih potencialov.«
Izjava ravnateljice Črep:
Držimo pesti za mlada podjetnika, ki sta se pogumno podajla na pot uresničevanja svojih ciljev in sanj. Virtualno tekmovanje bo potekalo od 13. do 15. 6. 2021 v organizaciji JA Litva.
Š.K.