Država ta čas pospešeno vlaga v celostno oskrbo starejših, saj se po vsej državi odvija kar 108 investicij, vrednih preko 130 milijonov evrov, dodatnih 87 milijonov evrov pa namenjajo še za socialno varstvo. Do konca leta naj bi tako v Sloveniji dobili dodatnih 1285 mest za oskrbo starejših v domovih upokojencev, z naložbami pa v institucionalnem varstvu za starejše dvigujejo tudi nivo namestitev.
Naložbe niso zaobšle niti Celja, kjer bo prav tako pridobljenih nekaj novih postelj, in sicer v Domu ob Savinji. Do sredstev za širitev pa niso upravičeni v Domu sv. Jožef.
Dom ob Savinji Celje je trenutno v fazi prenove in dozidave etaže, s katero bodo pridobili dodatnih 16 postelj. Nova enota bo namenjena začasnim namestitvam. To pomeni, da bodo lahko svojci, ki bodo izkazali potrebo, dobili začasno namestitev za svoje najbližje. V enoti bo zagotovljena tudi oskrba. Z novo enoto bo tako dom skupno kapaciteto postelj povečal z 252 na 268 postelj, prve stanovalce pa bodo v novo enoto predvidoma sprejeli v drugi polovici leta.
Kot nam je pojasnila direktorica doma Bojana Mazil Šolinc, se je Dom ob Savinji Celje pred časom prijavil na razpis Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter za izvajanje projekta »Rekonstrukcija in prizidava Doma ob Savinji Celje, z namenom zagotovitve enote za začasne namestitve« na območju kohezijske regije Vzhodna Slovenija, pridobil sredstva v skupni višini 717.383 €. “Namenska sredstva EU predstavljajo 80 % skupnih upravičenih stroškov projekta. Namenska sredstva slovenske udeležbe predstavljajo 20 % skupnih upravičencev stroškov projekta. Ostala sredstva bo Dom zagotovil iz lastnih virov. Skupni znesek investicije znaša 1.500.000 €,” pojasni direktorica Mazil Šolinc.
Dodaja še, da je v domu trenutno zasedenih vseh 252 postelj, vsako prosto mesto pa takoj nadomestijo z novo namestitvijo, saj je število prosilcev, ki bi želeli namestitev konstantno zelo veliko. Trenutno je med vlogami preko 400 aktivno čakajočih, največ s potrebami po oskrbi II (stanovalec potrebuje delno pomoč pri osnovnih življenjskih dejavnostih, kot so umivanje, oblačenje, prinašanje hrane v sobo, delno pomoč pri vstajanju s postelje in podobno).
Dom sv. Jožef kot koncesionar, ni upravičen do državnih sredstev
Medtem pa je v drugem celjskem domu za starejše, Domu sv. Jožef, situacija nekoliko drugačna. Kot nam je pojasnila direktorica doma Irena Švab Kavčič, namreč v Domu sv. Jožef do sredstev, ki jih je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zagotovilo za investicije v domove za starejše, niso upravičeni. “Izvajalci, ki dejavnost izvajamo na podlagi podeljene koncesije do sredstev nismo bili upravičeni. Sicer širitev kapacitet ne načrtujemo, imamo pa nekaj zamisli, kako bi stanovalcem lahko zagotovili še prijaznejše delovanje doma,” pojasni direktorica Švab Kavčič in dodaja, da so hvaležni vsem, ki se želijo vseliti v njihov dom, a zaradi zasedenosti to še ni mogoče.
B.S.