Povezali Arktiko, Slovenijo, znanost in raziskovalno novinarstvo


V torek je v Celjskem mladinskem centru potekala predstavitev prvih rezultatov projekta, ki se v Sloveniji izvaja pod imenom #ArcticAngels in deluje virtualno na omrežjih Instagram in Facebook. Prav tako je projekt del globalne iniciative ameriško-evropske filantropske organizacije Global Choices.

Projekt #ArcticAngels se v Sloveniji izvaja pod okriljem Inštituta za raziskovanje narave in razvoj okoljskih tehnologij Complementarium iz Celja. Inštitut podpira motivirane mlade ženske, ki so zelo angažirane v skrbi za #GlobalCommon (zemeljsko ozračje, oceansko dno, zračni prostor, vesolje, Antarktika)*.

Kot glasovi svoje generacije dekleta spodbujajo multimedijsko angažiranost za ozaveščanje in pritisk za zaščito Arktike in Antarktike. V Sloveniji je ta glas Veronika Bastl, študentka Fakultete za varstvo okolja, ki je diplomirala pod mentorstvom dr. Anje Bubik in somentorstvom dr. Lucije Kolar, z Inštituta Complementarium, ki že vrsto let deluje na področju trajnosti in okoljskega ozaveščanja. Veronika Bastl, je del svetovne skupnosti #ArcticAngels, kjer so iz Evropske skupnosti zaenkrat mladenke samo iz Italije, Norveške, Francije in Nemčije. Slovenija je torej kot zelo majhna evropska država prva iz srednje Evrope in z Balkana, ki se je pridružila temu neverjetnemu krogu.

Na dogodku je skupina slovenskih deklet predstavila svoje dosedanje dosežke in publiko pozvala k bolj odgovornemu ravnanju glede okolja.

Osrednja gosta Boštjan Videmšek in Maja Prijatelj Videmšek

Osrednja gosta dogodka sta bila novinarja Boštjan Videmšek s soprogo Majo Prijatelj Videmšek, ki sta prvič v Celju predstavljala svojo izjemno knjigo Zadnji dve: Najin in Fatu (o zadnjih dveh severnih belih nosoroginjah na planetu Zemlja) in doktor veterinarske medicine Aleksandar Plavšič iz celjskega podjetja Vets4Science, ki je delil svoja razmišljanja in znanstveno delo o metodah prenosa živali zarodkov, predvsem o embriotransferju. Slednje je namreč edino upanje za ohranitev vrste severni beli nosorog.

“Dogodek je izjemno uspel, publika je aktivno sodelovala v debati, odzivi so bili odlični. Projekt obravnava vrednote bistvene za čas, v katerem živimo – naš odnos do planeta; načine, kako lahko sami naredimo nekaj, da bo svet boljši in predvsem ozavešča o tem s priznanimi gosti in mladimi (ženskami), ki so ključni akterji glede kakovosti naše prihodnosti,” pravi dr. Lucija Kolar z Inštituta za raziskovanje narave in razvoj okoljskih tehnologij Complementarium.

Dogodek je obogatila tudi prisotnost lokalnih ponudnikov hrane – Kmetija Podpečan ter Rukola&Paradižnik in cvetna okrasitev Cvetober. Projekt je delno sofinancirala Mestna občina Celje.

*Global Commons so tista področja, predmeti ali viri sveta, ki niso del izključne pristojnosti nobene države. Primeri Global Commons so zemeljsko ozračje, oceansko dno, zračni prostor, vesolje, Antarktika

L.K.