Na evropski dan boja za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo opozarjajo: vsak peti otrok deležen spolnega nasilja


Od leta 2017 naprej je 18. november znan kot evropski dan boja za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo. Spolno nasilje nad in med otroki ter mladostniki in mladostnicami je resen družbeni problem, ki mu še vedno vsaj v slovenskem prostoru ne namenjamo dovolj resne pozornosti.

O resnosti tega problema zelo zgovorno pričajo tako domači kot tuji podatki. V Unicefovem poročilu iz leta 2020 je mogoče videti, da sta spolno izkoriščanje in spolna zloraba razširjena v vseh državah sveta, saj je bil eden od osmih otrok po vsem svetu kdaj v življenju spolno zlorabljen ali izkoriščan. Ocena stanja v Evropi je še slabša, saj naj bi bil eden od petih otrok žrtev neke oblike spolnega nasilja. V slovenskem prostoru je zbiranje takšnih podatkov precej redko, vendarle pa je IPSOS leta 2020 v sodelovanju z Ministrstvom za pravosodje ter Evropsko unijo izvedel raziskavo o spolnem nasilju nad otroki ter spolnih zlorabah otrok.

Izsledki rezultati kažejo podobno sliko kot v Evropi. Do 18. leta je neko obliko spolnega nasilja doživel skoraj vsaki peti otrok. Najpogosteje je šlo za enkratno dejanje, pri čemer se najpogosteje pojavljata neprimerno dotikanje in razkazovanje. Najpogostejše žrtve so bile deklice v starosti od 13. do 18. leta, najpogostejši povzročitelji pa moški v starosti med 40. in 50. letom, ki ga žrtev ni poznala.

Vsak šesti storilec spolnega nasilja mlajši od 18 let

V okviru omenjene slovenske raziskave pa je nedvomno zaskrbljujoč podatek, da je bil vsak šesti storilec spolnega nasilja mlajši od 18. let. Tudi v prej omenjeni slovenski raziskavi je zgovoren podatek ta, da je slaba četrtina vprašanih menila, da otroci ne morejo spolno zlorabiti drug drugega. Žal odrasli še vedno prepogosto tovrstno nasilje razumejo kot normalen del odraščanja in kot normalne interakcije med fanti in dekleti v času otroštva in mladostništva. V obdobju otroštva in mladostništva imajo, poleg družine, pri prepoznavanju in reševanju spolnega nasilja nedvomno pomembno vlogo tudi vzgojno-izobraževalne institucije. Z otroki bi morali o spolnem nasilju spregovoriti že v zgodnjem otroštvu, s tem pa nadaljevati tudi v kasnejših obdobjih izobraževanja.

Ena izmed možnih strokovnih pomoči je tudi Barnahus (Hiša za otroke) kot vodilni evropski model za obravnavo otrok do 18. leta z izkušnjo spolne zlorabe. Statistični podatki iz Islandije namreč kažejo, da se je v petih letih delovanja Barnahusa podvojilo število prijav spolnih zlorab in potrojilo število obsodb storilcev in storil. V letu 2022 je uradno odprla svoja vrata tudi Hiša za otroke, ali Barnahus, v Sloveniji. Najbrž ni potrebno še posebej izpostavljati, kako pomembna je ta pridobitev za Slovenijo.

Foto: Pixabay