V luči porasta medvrstniškega nasilja vedno več pozivov k več razumevanja in pogovorov z otroki


Vedno večje stiske otrok in mladostnikov vodijo v naraščanje medvrstniškega nasilja, to pa se bi dalo v veliki meri preprečiti z več razumevanja in pogovorom.

Najprej odmevno medvrstniško nasilje v Celju, sedaj pa še streljanje na eni izmed šol v Beogradu, je marsikoga močno pretreslo in sprožilo številna vprašanja ter občutke. Še posebej v tem času je pomembno, da se v šoli in doma pogovarjamo o teh dogodkih ter prepoznavamo morebitne stiske, ki jih otroci doživljajo v šoli, doma, na treningih, s sovrstniki ali kjerkoli drugje. Odrasli lahko pomagamo otrokom krepiti empatijo do sovrstnikov ter jih naučimo prepoznavanja znakov nasilja, da bodo znali ukrepati.

Sedaj se prav tako bliža obdobje zaključevanja ocen, ki je za otroke še posebej stresno. Zato je podpora vseh odraslih, otroku bližnjih oseb, še toliko bolj pomembna. Pomagamo jim lahko raziskati njihove možnosti, saj nekateri tega ne bodo zmogli sami. Odrasli jih lahko spodbujamo in usmerjamo, da se potrudijo in poskusijo.

Dogodka, kot sta beograjsko streljanje in medvrstniško nasilje v Celju, opozarjata družbo in odločevalce na nujnost oblikovanja politik, ki bodo otrokom zagotavljale varno okolje. Zdaj je čas, da se kot družba vrnemo k sodelovanju in tako poskušamo doseči najboljše rezultate.

TOM telefon odličen način za pomoč v stiski

Za otroke in mladostnike v stiski obstaja brezplačni TOM telefon, na katerega lahko pokličejo na številko 116 111, pišejo na [email protected] ali kontaktirajo preko spletne klepetalnice Tom telefon | Telefon za otroke in mladostnike (e-tom.si). Poleg tega delujejo tudi brezplačni otroški svetovalni telefoni v sosednjih državah, kot so na Hrvaškem HRABRI telefon, v Bosni in Hercegovini PLAVI telefon in v Srbiji NADEL – nacionalna dječja linija.

Sredi maja prav tako ponovno začenjajo vseslovensko akcijo »Tom potuje, otroke obiskuje«, v okviru katere se predstavniki TOM telefona odpravijo na obisk v osnovne šole po vsej Sloveniji, kjer se srečajo z učenci in jih spodbudijo k dialogu o temah, ki so zanje pomembne. Med obiski se predstavniki pogovarjajo z otroki in jim pomagajo prepoznati svoje stiske ter jim ponudijo nasvete in pomoč pri reševanju težav.