Predstavnici Ljudske univerze Celje sta na nacionalni konferenci programov Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV) in Pravosodje (JUST) predstavili primer dobre prakse projekta EMPATH, ki ga koordinira LU Celje.
Direktorica LU Celje Ines Stilin in organizatorica izobraževanja odraslih na LU Celje Rebeka Dečman Podergajs sta predstavili projekt, o katerem smo že pisali, z naslovom Empowering youth to engage in coMbating gender stereotyPes by Addressing Toxic masculinity patterns and beHaviour (Opolnomočenje mladih za sodelovanje v boju proti spolnim stereotipom, s posebnim poudarkom na obravnavi toksičnih vzorcev vedenja in moškosti).
LU Celje pri projektu, ki ga sofinancira Evropska komisija v sklopu programa Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV), sodeluje z Univerzo v Ljubljano (natančneje s Pedagoško fakulteto in Fakulteto za družbene vede), Pedagoškim inštitutom ter Inštitutom za preučevanje enakosti spolov (IPES).
S projektom želijo nagovoriti problematiko spolne (ne)enakosti in se osredotočiti na zmanjšanje diskriminacije na podlagi spola v izobraževalnem sistemu. Namen projekta je torej ozaveščanje ciljnih skupin (srednješolci in srednješolke; srednješolski profesorji in profesorice; študentje in študentke pedagoških smeri) in slovenske javnosti o spolnih stereotipih ter prevladujočih tradicionalnih moških normah, ki vodijo mnogokrat v predpisane vzorce obnašanja in rezultirajo v škodovanju sebi ter družbi.
Pri celjski Ljudski univerzi želijo s tem prispevati k izboljšanemu vedenju med srednješolci z odpravljanjem toksičnih vzorcev vedenja v zgodnji fazi, senzibilizirati pedagoške delavce in delavke za prepoznavanje ter delovanje proti spolnim stereotipom ter znatno izboljšati obstoječe znanje o spolnih stereotipih, pristranskosti glede spola in toksični moškosti v izobraževalnem okolju ter procesu, z ustvarjanjem EMPATH modula za bodoče pedagoške strokovnjake in strokovnjakinje.
V okviru projekta pripravljajo kampanjo o ozaveščanju javnosti o spolnih stereotipih in spodbujanju enakosti spolov, delavnice za srednješolke in srednješolce, oblikovanje izobraževalnega modula za visokošolske ter srednješolske profesorje in profesorice ter pripravo izobraževalnega modula za bodoče profesorje in profesorice.