Zrak je v času kurilne sezone velikokrat onesnažen. Še posebej so problematični delci PM, ki so razpršeni v zraku.
Dnevna mejna vrednost, ki znaša 50 µg/m3 (kot 24-urno povprečje), ne sme biti presežena več kot 35-krat v koledarskem letu. Letna mejna vrednost znaša 40 µg/m3. Tovrstno onesnaženje se v zadnjih dveh desetletjih v Sloveniji vztrajno manjša. Podobno je tudi v Celju, še vedno pa so dnevi, ko so mejne vrednosti prekoračene.
Podatke o onesnaženosti redno objavlja Agencija Republike Slovenije za okolje
Eden največjih virov onesnaženja so delci, ki jih izpuščajo različna kurišča. Do preseganja mejnih dnevnih vrednosti v Celju prihaja praviloma prihaja samo pozimi, ko se ostalim virom kot je npr. promet pridružijo kurišča za ogrevanje. Razlog so tudi meteoroloških pogoji.
Onesnaženje iz kurišč je moč zmanjšati tudi s pravilnim kurjenjem. Pri tem je zelo pomembno je, da:
- ne kurimo mokrega, vlažnega lesa, saj s tem čezmerno onesnažujemo okolje
kjer za ogrevanje uporabljamo les, je pomembno pravilno kurjenje, redno čiščenje, vzdrževanje in servisiranje peči, - če uporabljamo drva, naj bodo ta kakovostna, čista in pravilno posušena
Zelo škodljivo je tudi kurjenje onesnaženega, lakiranega, barvanega lesa, smeti, tekstila in plastike.
Kako ravnati v času povišanih ravni delcev v zraku?
Bivanje in fizično dejavnost na prostem je dobro prilagoditi stopnji onesnaženosti zraka.
Ob povišanih koncentracijah delcev v zraku je priporočljivo zmanjšanje fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem. Še posebej osebam, ki imajo že od prej težave z dihali, srcem in ožiljem ter drugim iz ogroženih skupin prebivalstva svetujejo, naj se na prostem gibajo takrat, ko je onesnaženost tekom dneva najnižja in se pri tem izogibajo bližini prometnic, izberejo naj park ali gozd. V času močno povišanih koncentracij svetujejo, da ostanejo doma.