“Samo uro in pol vožnje iz Zagreba (brez vinjete!) je mesto Celje izvrstna lokacija za enodnevni izlet ali, zaradi bližine znanih slovenskih term, vse bolj popularna destinacija za “city break” potovanja resničnih hedonistov. Navdušujoče, več stoletij staro mestno jedro na vsakem koraku priča o življenju Celjskih grofov: prekrasna umetniška četrt s številnimi ateljeji, stari grad, ki se mogočno dviguje nad mestom, številne mogočnosti za ljubitelje aktivnih počitnic in ljubitelje kulinarike …” in tako naprej.
Tako vzneseno opevajoče v znanem hrvaškem časopisu Jutranji list opisujejo mesto Celje in jo ponujajo kot turistično destinacijo. Z manjšo lepotno napako: ne gre za objektiven novinarski prispevek, temveč za naročeno oglaševanje v hrvaškem tisku, pri čemer se kot avtor fotografij pojavlja v tekstu večkrat omenjeni Tehnopark Celje.
V članku so posebej izpostavljeni Stari grad Celje nato pa že Tehnopark Celje kot “hit nove dobe”: “največji znanstveno-zabavni park je mesto za učenje, igro, navduševanje nad svetom in prava priložnost za družinsko avanturo – vse to je Tehnopark.”
Omenjajo še hotel Evropa, dogodki Pravljičnega Celja, zbirke Pokrajinskega muzeja, Celjsko kočo, 12 gozdnih poti, na koncu članka pa je objavljena povezava na spletno stran visitcelje.si
Od kod turisti v Celju in kaj tu počnejo
Na podlagi podatkov, ki jih zbirajo s posebnimi spletnimi vprašalniki, v Zavodu Celeia pridobivajo vpogled v strukturo turističnih obiskovalcev, od kod prihajajo in kaj v Celju počnejo. Julijski podatki kažejo, da tri četrtine turistov v Celje pride z družino, tukaj ostanejo nekaj ur, slaba petina pa več kot eno noč. Več kot 90 % jih obišče Stari grad Celje, 70 % se jih sprehodi po mestnem jedru, 30 % koristi gostinsko ponudbo, petina si ogleda kakšno muzejsko zbirko ali razstavo.
Tuji turisti se o turistični ponudbi Celja pozanimajo na spletnih platformah (44 %) ter družabnih omrežjih (21 %), slabi dve tretjini domačih turistov pa na podlagi ustnega priporočila.
Največ tujih turistov v Celju je iz Madžarske, največji porast pa je poleti bil pri čeških, francoskih, nemških in nizozemskih gostih.
“V savinjski regiji bomo v prihodnje delali na vzpostavitvi destinacijskega modela upravljanja regije, ob tem pa bomo v okviru nove strategije o turizmu še krepili našo centralno vlogo. Za mesto je zelo pomembno, da krepimo poistovetenje občanov z idejo tistega, kar želimo predstavljati svetu. To pa dosegamo z dogajanjem v mestnem jedru, s številnimi prireditvami, z bodočimi novimi festivalskimi ponudbami, ki ustvarjajo mesto privlačno, in z načinom življenja, kot ga Celjani poznamo,” je opisal načrte za razvoj mesta kot turistične destinacije.
Turistična zveza Slovenije je sicer Celju nedavno podelila naziv najgostoljubnejšega in najlepšega velikega slovenskega mesta.