Do nedelje poostren nadzor osredotočenosti voznikov na promet, vozniki v anketi priznali marsikaj


Vse do 21. januarja bodo policisti v sodelovanju z Agencijo za varnost prometa izvajali nacionalno preventivno akcijo Osredotoči se na cesto. Gre za nadgradnjo akcije Varno brez telefona.

Kaj bodo med akcijo počeli policisti

Policisti so v letu 2023 (2022) ugotovili 24.797 (25.700) kršitev zgoraj opisanih prepovedanih ravnanj voznikov.

Med akcijo bodo zato policisti nadzirali uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav ter opreme (denimo tablic, prenosnih računalnikov in slušalk), ki motijo voznike motornih vozil, kolesarje in voznike e-skirojev med vožnjo, pozorni pa bodo tudi na uporabo varnostnega pasu in zadrževalnih sistemov.

Med kršitelji sicer prevladujejo vozniki osebnih vozil, toda čedalje več kršitev povzročijo vozniki e-skirojev in kolesarji. Uporabo motečih naprav odsvetujejo tudi pešcem, ki nemalokrat zamišljeno, s pogledom v mobilni telefon stopijo na prehod ali kolesarsko stezo, ne da bi preverili, ali je to zanje varno.

Ob cestah bodo znova silhuete policistk z radarjem; foto: Policija

Po besedah vodje Sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi, mag. Ivana Kapuna, namen nadzora nikakor ni kaznovanje voznikov, temveč predvsem zmanjšanje verjetnosti, da sebe in druge spravijo v nevarne situacije, ki se lahko končajo s hudimi poškodbami, ali celo najbolj tragično.

Na cestah bodo z namenom umirjanja hitrosti ponovno stale silhuete policistk z radarjem Neprilagojena hitrost je še vedno poglavitni vzrok za smrtne prometne nesreče.

Lani so policisti skupaj obravnavali 19.609 prometnih nesreč, od tega je bila hitrost kot dejavnik za nastanek prometne nesreče ugotovljena v 3.706 primerih ali 19,8 %. Lani je v prometnih nesrečah življenje izgubilo skupaj 83 ljudi, zaradi hitrosti pa kar 32.

Vozniki priznali, da med vožnjo počnejo marsikaj

Agencija za varnost prometa je nedavno izvedla spletno anketo, ki jo je izpolnilo 1.850 oseb. Reprezentativen vzorec slovenskih voznic in voznikov je pokazal nekatere zaskrbljujoče rezultate, ki kažejo na to, da je pozornost voznikov na vožnjo prepogosto manjša, kot bi morala biti.

Primer na cesto neosredotočene vožnje – prehranjevanje; vir foto: posnetek zaslona YT AVP

Kar četrtina voznikov je namreč priznala, da med vožnjo niso vselej pozorni na druge udeležence v prometu, da ne spremljajo prometne signalizacije in ne spoštujejo pravil. Več kot 40 % pa je priznalo, da med vožnjo kadijo, se ličijo, prehranjujejo ali izvajajo druga opravila, ki zmanjšujejo osredotočenost. Zaskrbljujoč je tudi podatek, da le tretjina voznikov med vožnjo vedno obvladuje svoja čustva. Različna čustvena stanja namreč lahko vplivajo na počasnejši reakcijski čas, slabše predvidevanje ter večjo verjetnost za bolj tvegane odločitve in agresivno vožnjo.

Kot je pokazala anketa le polovica voznikov vedno prepozna lastno utrujenost in tudi ustrezno ukrepa. Utrujenost voznika prispeva k 15 do 20 % prometnih nesreč z najtežjimi posledicami.

Skoraj 90 % voznikov se zaveda, da vožnja pod vplivom alkohola vpliva na sposobnost osredotočenosti, a se jih le polovica vožnji po zaužitju alkohola odpove, četudi je to v zakonsko dovoljeni meji. Velja izpostaviti, da že prvi popit kozarec alkoholne pijače vpliva na zmožnost presoje in reakcijski čas voznika, varne meje pitja alkohola pa ni, zato je trezna udeležba za volanom edina prava odločitev.

40 % anketiranih je priznalo, da med vožnjo uporabljajo mobilni telefon brez prostoročnega sistema. Čeprav zakonodaja dovoljuje prostoročno telefoniranje med vožnjo, pa tudi takšen način telefoniranja zmanjšuje voznikovo pozornost in ga zaradi zapoznelih reakcij postavlja v podobno tveganje, kot da bi del poti prevozil z zaprtimi očmi.