Mestna občina Celje je od leta 2015 vključena v Zeleno shemo Slovenskega turizma, ki zahteva uresničevanje 84 ukrepov in standardov. Celje je na podlagi doseganja teh na 27. mestu med 61 vključenimi destinacijami, najslabšo oceno pa dosega na področju okolja in podnebja.
Župan MO Celje Matija Kovač je danes v sklopu srečanja Na poti podpisal Zeleno zavezo slovenskega turizma, kar pomeni, da se občina dodatno zavezuje k spoštovanju 10 trajnostnih načel, ki pomenijo trajnostno delovanje in nenehno prizadevanje za izboljšave.
Pri upoštevanju ukrepov oz. standardov na področju destinacijskega managementa, narave in pokrajine, okolja in podnebja, kulture in tradicije, družbene klime ter poslovanja turističnih ponudnikov je Celje od leta 2022 nosilec srebrnega znaka Slovenia Green. Zdaj na MO Celje delujejo v smeri dosega zlatega znaka, pogoj za katerega so med drugim Strategija za kulturo, Strategija za gibalno ovirane osebe, prisotnost vsaj enega ponudnika z znakom Zeleni ključ, nadaljnji razvoj zelenih turističnih produktov in zmanjševanje količin trdnih odpadkov. Celje je sicer najslabšo oceno doseglo na področju okolja in podnebja, predvsem na račun umanjkanja izmer in izravnavi CO2 emisij iz turizma ter analize in ukrepov na področju podnebnih sprememb.
Ambicija in vodilo sedanje občinske administracije je dvig standardov, oziroma sledenje celostnemu trajnostnemu razvoju, kar po besedah župana nagovarjata dva od petih glavnih strateških ciljev občinske uprave, in sicer urbani razvoj mesta ter zeleno mesto po meri ljudi.
Zato je podpisal Zeleno zavezo slovenskega turizma, kar pomeni sledenje desetim zavezam trajnosti, naštetih v spodnjem okvirčku.
S podpisom Zelene zaveze slovenskega turizma sprejemamo 10 trajnostnih načel, s katerimi se zavezujemo k trajnostnemu delovanju in nenehnemu prizadevanju za izboljšave:
1. »Slovenska zelena« temelji na neokrnjeni naravi in na odločenosti, da takšna tudi ostane. Tesno je vpeta v identiteto znamke I feel Slovenia, kot izkustvena obljuba, ki izraža poslanstvo slovenskega turizma »naprej z naravo« in podpira vizijo »zelene butičnosti«.
2. Zavedamo se, da uspeh turizma v Sloveniji temelji na kredibilnosti naše zelene podobe. Zeleno shemo slovenskega turizma razvijamo s ciljem, da poteka razvoj turizma v Sloveniji na trajnosten način, s prizadevanjem vseh deležnikov za odgovorno poslovanje.
3. Zagotavljamo, da v celoti izpolnjujemo pogoje, ki jih opredeljuje okoljska zakonodaja v Sloveniji, temelječa na zakonodaji Evropske unije, ob tem pa tudi globalne oziroma evropske kazalnike za destinacije in ponudnike.
4. Izpolnjujemo kriterije, kot jih opredeljujejo globalni oziroma evropski indikatorji za trajnostni management na ravni destinacij, oz. svoje odgovorno ravnanje do okolja izkazujemo s katerim od izbranih mednarodnih okoljskih znakov.
5. Znamka SLOVENIA GREEN obiskovalcem Slovenije podaja obljubo, da destinacije, turistični ponudniki in partnerji, nosilci tega znaka, delujemo po trajnostnih načelih in da smo predani nenehnemu izboljševanju trajnosti našega poslovanja.
6. Obiskovalce spodbujamo k spoštljivemu in odgovornemu odnosu do naravnega in družbenega okolja v Sloveniji.
7. Zavedamo se, da ima turizem velik vpliv na družbeno in ekonomsko podobo destinacije, zato aktivno vključujemo lokalno skupnost in razvijamo turizem, ki prinaša pozitivne rezultate za vse.
8. Prizadevamo si za sezonsko in regijsko porazdelitev turističnega obiska Slovenije in spoštujemo nosilne sposobnosti prostora. Spremljamo novosti in se zavedamo pomena uvajanja zelenih inovacij, zelenih tehnologij in trajnostne arhitekture.
9. Ker so razdalje v Sloveniji majhne, Slovenija pa je na ugodnem križišču pomembnih prometnih poti, in ker je narava vedno blizu, spodbujamo trajnostno mobilnost.
10. Želimo, da obiskovalci občutijo pokrajinsko in biotsko raznolikost Slovenije, zato si prizadevamo, da pri našem poslovanju, razvoju ponudbe in komuniciranju izpostavljamo tisto, kar je v našem okolju najbolj posebno, avtentično, z lokalnim značajem.
Kakovost življenja v mestu za največ Celjanov povprečna
Nekaj občutka, kako so Celjani zadovoljni s kakovostjo življenja v njihovem mestu in kako gledajo na dosedanje delo župana Matije Kovača, lahko dobimo iz delnih rezultatov naše ankete, ki na portalu Celje.info še vedno poteka.
Stališča anketirancev bomo podrobneje predstavili po zaključku ankete, v kateri lahko še vedno sodelujete (spodaj). Za zdaj omenimo le, da največ, 40 odstotkov prebivalcev MO Celje kvaliteto življenja v svoji občini kot povprečno (ocena 3 od 1 do 5), 45 % kot dobro ali zelo dobro, 16 % pa slabo ali zelo slabo. V anketi je do sedaj sodelovalo 496 prebivalcev celjske občine.
Za primerjavo, pred petimi leti so bili naši anketiranci s kvaliteto življenja v Celju podobno zadovoljni. Da je dobra, oziroma odlična, jih je takrat menilo 44 %, povprečna 34 %, da je podpovprečna ali slaba, pa je takrat ocenilo 22 % od 298 sodelujočih prebivalcev Mestne občine Celje.
Kako zadovoljni ste z bivanjem v vaši občini? Kaj je dobro urejeno in kaj pogrešate? Sodelujte v anonimni anketi …
Create your own user feedback survey
Rezultati ankete bodo na Celje.info objavljeni v začetku februarja.