S tem podnaslovom je bil na današnji dan pred 35 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Celjski izvršni svet na zadnji seji ni sprejel osnutka odloka o spremembah in dopolnitvah zazidalnega načrta za območje Gospodarske cone v Celju. Ta vsebine predvideno gradnjo čistilne naprave v Emu in začasno deponijo posebnih odpadkov, ki bi nastali pri čiščenju dimnih plinov.
V času javne razgrnitve sta imela svoje pripombe predvsem društvo za varstvo okolja in prizadeta krajevna skupnost Gaberje. Na seji izvršnega sveta so ugotovili, da obrazložitev k osnutku odloka ne vsebuje pripomb in da naj bi za lažje odločanje o tej pomembni zadevi do prihodnje seje tekst dopolnili.
Na seji je predstavnik društva za varstvo okolja ponovno opozoril na nekatere pripombe društva in menil, da bi morali biti z njimi seznanjeni tudi delegati. Tako društvo še vedno vztraja, da gre pri načrtovalcu čistilne naprave za čiščenje fluora za nezakonite rešitve. Čistilna naprava prinaša posebne odpadke, kar pomeni, da se problem onesnaževanja prenaša iz zraka na zemljo oziroma vodo. Rešitev za gradnjo začasnega odlagališča ni predvidena v nobenem občinskem načrtu. Vprašljivo je po njihovem že samo nameščanje čistilne naprave na zastarelo tehnologijo in o tem tudi ni ustreznega strokovnega mnenjа. Predvsem pa po mnenju društva ni bila opravljena javna razprava o celoviti tehnološki in ekološki sanaciji Ema, kar je bil eden od sklepov občinske skupščine. Ta bi po mnenju društva dala osnovne odgovore na nadaljnji razvoj Ema, usodo proizvodnje posode in frit, šele nato pa bi se lahko lotevali posameznih rešitev z odloki.
Člani izvršnega sveta so sicer menili, da je še vedno bolje, da Emo vsaj delno reši problem onesnaževala, kot pa da do gradnje čistilne naprave sploh ne pride. Pripombe društva so sicer v postopku usklajevanja zavrnili, kljub temu pa so člani izvršnega sveta menlii, da bi morali imeti vsebino pripomb skupaj z odgovori, da bi se lahko odločili o tako pomembni problematiki.
TC, Novi tednik, 23. 2. 1989