S tem naslovom je bil na današnji dan pred 30 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Telefonija je eden tistih problemov, ki že od nekdaj razburjajo krajane širom Celjskega. Po načrtih PTT podjetja Slovenije in njihove poslovne enote v Celju naj bi do konca leta na območju osmih občin regije »osrečili« 6 tisoč novih telefonskih naročnikov, med tem ko bodo v centralah pridobili 17 tisoč priključkov. Kljub hitri rasti v zadnjih letih sodi območje še vedno v spodnji razred razvitosti omrežja v Sloveniji. Dodatno nezadovoljstvo pa povzroča način financiranja izgradnje telefonske ga priključka.
V Celju se sicer zavedajo, da uveljavljeni način financiranja izgradnje telefonskega priključka ni idealen, vendar zaenkrat drugačnega izhoda ne vidijo. Kot so povedali na novinarski konferenci o delu celjske poslovne enote, so sicer poenotili ceno priključka na 1500 mark, ki jo plačajo naročniki ne glede na to, kje bivajo, ob tem pa morajo bodoči naročniki kredi tirati PTT s tisoč do dva tisoč markami, odvisno od območja, kjer se bo gradilo omrežje. Ta denar jim podjetje vrne po dveletnem moratoriju z 2-odstotno letno obrestno mero. Zbiranje kreditov od naročnikov so uveljavili že z uvedbo obveznic, v letih 1991 in 92 pa so začeli najemati kredite od bodočih naročnikov. S štirimi občinami v regiji so poleg tega pod pisali pogodbe o financiranju iz gradnje omrežja iz proračuna. Da zastavljene načrte uresničujejo, govorijo podatki o tem, da so letos že vključili šest novih central in priključili več kot 700 novih naročnikov.
Jože Palčnik, vodja Poslovne eno te PTT podjetja v Celju, je zanikal trditve nekaterih celjskih poslan cev, ki so trdili, da sodi občina Celje po številu telefonskih priključkov med zadnje v Sloveniji. »Občina sodi v zgornjo tretjino s 27 priključki na 100 prebivalcev,« pravi Palčnik. Letos bodo vsaj v mestu pokrili 95 odstotkov potreb. Vključili bodo novo centralo na Frankolovem, medtem ko je v Šmartnem v Rožni dolini že končana. Nerazčiščeno pa ostaja financiranje central za Svetino in Dobrno.
PTT podjetje Slovenije se je po reorganizaciji oblikovalo v poslovne enote. V celjski je zaposlenih 850 ljudi, po velikosti je tretja v Sloveniji. Po novem naj bi po vsem ločili dejavnosti PTT prometa in telekomunikacij, to pa bo glede na sedanje cene prineslo težave zlasti poštni dejavnosti. Zato lahko uporabniki v kratkem pričakujejo povišanje cen osnovnih poštnih storitev. Na območju celjske poslovne enote deluje 66 pošt, ki naj bi po stale ljudem še dostopnejše s spremembami delovnega časa. Zadovoljni so s številom ljudi, ki so zajeti v dostavo, saj prejema dnevno pošto 54 odstotkov prebivalcev, petkrat tedensko 35 odstotkov, 3 do 4-krat tedensko pa 10 odstotkov ljudi. Letos bi radi posodobili pošto v Celju, saj bo leta 1998 praznovala 100-letnico. V Kosovi ulici pa nameravajo zgraditi sodoben pretovorni center, kamor bi preseli vse večje uporabnike poštnih storitev in tako razbremenili centralno pošto. Predračunska vrednost obeh naložb znaša 150 milijonov tolarjev. Med načrti je tudi adaptacija pošte v Rečici ob Savinji, kjer bodo skušali najti ustreznejše prostore, ter ureditev pošte na Dobrni in v Šentrupertu nad Laškim. Razmišljajo pa tudi o odprt ju pošte v Novi vasi v Celju. Zapiranja poslovalnic ne načrtujejo, pač pa računajo, da bodo precej prihranili po sprejetju zakonodaje, ki bo omogočila oddajo poštne dejavnosti v najem.
T. Cvirn, Novi tednik, 17. 3. 1994
*cena časopisa: 140 tolarjev