Predsednica Medoobčinskega društva delovnih invalidov Celje, Dragica Mirnik, in predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek, sta v torek v Narodnem domu s podžupanjo MO Celje, Sašo Kundih podpisala dogovor o vključitvi MO Celje v izvajanje projekta za pridobitev listine z nazivom »Občina po meri invalidov«.
S tem je bil opravljen eden ključnih korakov v smeri izboljšanja položaja invaludov v mestu, kar vodi do pridobitve dokumenta, ki potrjuje, da Mestna občina Celje zagotavlja ukrepe in pogoje za izboljšanja položaja invalidov in njihove enake možnosti v lokalni skupnosti.
Listina »Občina po meri invalidov« je projekt Zveze delovnih invalidov Slovenije (ZDIS) in pomeni priznanje občini, ki v svojem delovanju upošteva različnost potreb svojih občanov ter načrtno razvija, vzpodbuja in uresničuje dejavnosti ter ukrepe, ki bistveno prispevajo tudi k večji kakovosti življenja vseh invalidov in njihovih družin. S tem ustvarja možnosti za njihovo socialno vključenost in za aktivno udeležbo v družbenem življenju občine z namenom udejanjanja pravic človeka in državljana.
Na razpis za pridobitev cenjene listine se lahko ob podpori lokalne skupnosti prijavi lokalno društvo invalidov. V celjski mestni občini se je prijavilo Medobčinsko društvo delovnih invalidov Celje (MDDIC). Eden ključnih pogojev za prijavo na razpis za pridobitev listine je bilo decembrsko sprejetje dokumentov Analiza položaja invalidov v MOC in Akcijski načrt izboljšanja položaja in uresničevanja enakih možnosti invalidov v MOC na seji mestnega sveta.
Vključenost invalidov v mestni vsakdan
Podpisani tripartitni dogovor (MOC, MDDIC in ZDIS) zasleduje uresničevanje in preverjanje štirih ključnih ciljev akcijskega načrta: zagotavljanje enakih možnosti pri vključenosti invalidov v družbo, dostopnost do grajenega okolja, storitev in informacij, izvajanje programov za vključevanja invalidov v kulturi, športu, vzgoji in izobraževanju, socialnem varstvu in zdravju ter stalno uresničevanje nalog in programov s področja invalidov v delovanju lokalne skupnosti.
Zveza delovnih invalidov Slovenije bo v letu kandidiranja spremljala konkretno uresničene naloge iz akcijskega načrta in ugotovila, kako v Celju izpolnjujejo obveznosti tega dogovora. Če bo odnos do invalidov v celjski občini ustrezen, bo ZDIS Mestno občino Celje predvidoma do oktobra letos svečano razglasil za Občino po meri invalidov.
Podžupanja MO celje, Saša Kundih, je ob tem poudarila, da vključenost Mestne občine Celje v projekt neposredno sovpada z usmeritvijo dveh strateških ciljev občinske uprave v novem obdobju. “Gre za cilj Moč povezane skupnosti, ki naslavlja prizadevanja za bolj povezano in sodelujoče mesto, ter cilj Mesto s posluhom za ljudi, ki stremi k odzivni in vključujoči komunikaciji z občankami in občani”. Kot je še poudarila podžupanja, pri uresničevanju obeh ciljev igra zagotavljanje dobrega položaja invalidov v občini zelo pomembno vlogo.