Po grožnjah z napadi na eni izmed slovenskih šol in poostrenem varovanju naših šol so se predstavniki Dijaške skupnosti Celje v prejšnjem mesecu sestali z vodstvom celjske Policijske uprave.
Kot so zapisali so se zavezali k obojesmerni komunikaciji glede medvrstniškega nasilja in groženj (predvsem spletnih). Oboji so se strinjali s pomenom preventive in odgovornega samoravnanja v primeru grožnje ali nasilnega vedenja. Zavlačevanje s prijavami lahko pripelje do resnih posledic na ravni mentalnega zdravja dijakov. Po izkušnjah sodeč, žrtve verbalnega in fizičnega nasilja posledice nosijo čez celotno srednješolsko obdobje.
Po njihovem sestavku je bilo v javnosti izpostavljen napad skupine celjskih mladoletnikov nad dvema vrstnikoma, kjer je bila v ospredju napada je bila želja po nadvladi in dokazovanju;
Takšnih in podobnih dokazovanj je med dijaki vse več, pri DSC pa menijo, da se iz vseh strani premalo ukrepa. “S poostrenim varovanjem srednjih šol in z obsežnimi ukrepi smo v šolskem prostoru vsaj delno omejili število nasilja, a žal se je to v veliki meri preneslo na izvenšolski čas, ko dijaki dobijo občutek svobode,” so podčrtali v sporočilu.
V sodobnem svetu se večina sporov in trenj začne na spletu. Spletnega nasilja v Sloveniji še ne dojemamo kot resno grožnjo človekovi varnosti, ampak ga velikokrat jemljemo kot samoumevno. Dijaki pred starši namerno prikrivajo vsebine, ki vsebujejo medsebojno obtoževanje oziroma resne grožnje s fizičnim nasiljem. “Namesto tega, da bi se sistemsko lotili omejevanja neprimernih vsebin za mladoletne osebe, smo v Sloveniji prepuščeni času in trendom, ki jih z odprtimi vrati sprejemamo iz tujine. Prav zaradi tega, nas podobne grožnje, kot je bila tista s streljanjem 10. aprila, postavljajo v slepo ulico, od koder nočemo najti izhoda. In to kljub zavedanju, kaj se dogaja v sosednjih državah,” so člani predsedstva DSC izpostavili žgočo problematiko.
Po njihovem je potrebno omejiti občutljive spletne vsebine za mladoletne, obenem pa jih ozaveščati s pomembnimi temami že v prvih razredih osnovne šole. Opažajo, da je medvrstniško nasilje v Sloveniji postal trend, ki mladim predstavlja dokazovanje in pred vrstniki. Zapisali so, da je združevanje v tolpah, še posebej na Celjskem, stalnica, ki nasilnežem daje oporo in občutek nadvlade nad ostalimi.
“Skupaj s Policijsko upravo Celje zadevo iz februarja jemljemo z največjo mero resnosti, saj ne smemo dopustiti širjenja nasilja po šolah in izven njih, še posebej, če se to sprevrže v množični izgred nad žrtvijo ali dvema,” dodajao pri DSC. V omenjenem primeru je ena izmed žrtev utrpela hude posledice napada, ki lahko imajo trajni učinek v nadaljnjem življenju. Dogodek je po njihovem obenem dokaz, da se kaznivim dejanjem nasilništva v večini primerov pride do dna.
Poleg omenjene problematike so z vodstvom PU Celje govorili o opravljanju prakse dijakov. Ekonomska šola Celje je ena izmed petih šol v Sloveniji, ki omogoča program Tehnik varovanja – to je edini program, ki je teoretično povezan s policijskim poklicem. Izrazili so skrb, da v Celju dijaki tega programa nimajo možnosti opravljanja prakse na PUC. Zato je bila na sestanku prisotna predsednica dijakov Ekonomske šole Celje, ki si bo v prihodnje prizadevala, da se to spremeni.