Po kanček črnogledi napovedi poslovnega leta v letnem poročilu zaradi padca povpraševanja po njihovem nosilnem proizvodu, titanovem dioksidu ter hude kitajske konkurence, je za Cinkarno Celje igro nekoliko spremenila uvedba začasnega dodatnega carinjenja uvoza s Kitajske. Posledično zdaj v Cinkarni letos pričakujejo višji dobiček od načrtovanega, zelo spodbudni pa so tudi polletni rezultati.
Kot smo poročali sredi junija, je Evropska unija konec drugega četrtletja uvedla začasno dodatno carinjenje uvoza titanovega dioksida s Kitajske, kar je za evropske proizvajalce titanovega dioksida precej spremenilo tržne pogoje. V Cinkarni Celje zato pričakujejo, da bodo kupci pogosteje povpraševali po blagu evropskega porekla.
To se vse bolj odraža v poslovnih rezultatih, saj je Cinkarna Celje je v prvem polletju dosegla 7,4 milijona evrov čistega dobička, kar predstavlja 5-odstotno rast v primerjavi z enakim obdobjem lani. Podjetje je ustvarilo 100,3 milijona evrov prihodkov, prodaja pa se je povečala za 4 odstotke. Večino prodaje, kar 80 odstotkov, so realizirali na trgu Evropske unije, ključni trg pa ostaja Nemčija. Predsednik uprave Aleš Skok je napovedal, da pričakujejo večje povpraševanje po evropskem blagu zaradi dodatnega carinjenja uvoza s Kitajske: »Za letošnje leto načrtujemo približno 200 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje in od 15 do 18 milijonov čistega poslovnega izida.«
Podjetje je v prvem polletju vložilo 5,4 milijona evrov v naložbe, osnovna sredstva in nadomestno opremo, kar predstavlja več kot 32 odstotkov načrtovanih sredstev za leto 2024. Naložbe so usmerjene v zniževanje operativnih stroškov, izboljšanje kakovosti izdelkov, skladnost z zakonodajo in energetsko vzdržnost.
Med pomembnejšimi projekti izpostavljajo alternativno dobavo vode, sanacijo odlagališča Bukovžlak ter razvoj trajnostne proizvodnje titanovega dioksida. Tehnična direktorica Nikolaja Podgoršek Selič je poudarila: »Zastavili smo nove aktivnosti na področjih zmanjševanja ogljičnega odtisa, rabe obnovljivih virov energije in ponovne rabe materialov.« Podjetje prav tako razvija izboljšave na tehničnih postopkih, kot so stabilizacija kakovosti pigmentov in razvoj novih materialov za uporabo v kmetijstvu.
Vrednost delnice Cinkarne Celje na ljubljanski borzi je danes poskočila iz 23,80 € na 24,50 € na lot. Cena delnice Cinkarne se v zadnjem letu giba med 20 in 25 evri.