Mestni svet MO Celje je na sredini 13. seji v tem mandatu potrdili predlagani pravilnik o izvedbi participativnega proračuna Mestne občine Celje, ki je podlaga za njegovo uresničitev v praksi.
Celje bo tako prvič v pravem pomenu besede dobilo svoj participativni proračun, kar je sistem razporejanja dela proračunskega denarja tako, da o njegovi porabi neposredno odločajo občanke in občani.
Mestni svet je tudi soglašal s prenosom dejavnosti Centra za sodobno umetnost (CSU) z Zavoda Celeia Celje (ZCC) na Pokrajinski muzej Celje (PMC), za kar je bilo treba spremeniti odloka o ustanoviteljstvu obeh javnih zavodov. Med kadrovskimi zadevami je mestni svet potrdil Ireno Romih za novo direktorico javnega zavoda Socio.
Sprejetje pravilnika o postopku izvedbe participativnega proračuna Mestne občine Celje pomeni, da je storjen še zadnji formalni korak, da lahko MOC pristopi k uresničitvi projekta, ki je predviden za leto 2026.
Participativni proračun je mehanizem, ki občanom omogoča, da neposredno odločajo o porabi določenega dela proračunskih sredstev. Cilji participativnega proračuna so omogočiti večjo vključenost občanov v proces odločanja, povečati transparentnost porabe sredstev, krepitev skupnosti in medsebojnega sodelovanja ter prilagajanje potrebam lokalne skupnosti z izvedbo projektov, ki izboljšujejo kakovost bivanja.
Za izvedbo participativnega proračuna bo v letu 2026 v občinskem proračunu namenjenih 250 tisoč evrov. Sredstva bodo dodeljena med osem območij (ki jih sestavljajo krajevne skupnosti in mestne četrti) in eno skupino (mladi). Vsakemu območju bo dodeljeno 30 tisoč evrov, 10 tisoč evrov pa bo posebej namenjeno mladim. V okviru teh sredstev bodo občani lahko glasovali o posameznih projektih oziroma jih potrjevali.
Predstavitve modela participativnega proračuna občanom bodo potekale že letos, prihodnje leto pa bo izveden celoten postopek od objave javnega poziva do glasovanja in izbire projektov. Projekti, ki jih bodo občani izglasovali, bodo izvedeni v letu 2026.
Mestni svetniki o kadrovskih zadevah, prenosu Centra sodobnih umetnosti pod muzej in še čem
Kot običajno se je sicer seja mestnega sveta začela s kadrovskimi zadevami, večinoma je šlo za imenovanje predstavnikov MOC v svete javnih zavodov osnovnih šol in glasbeno šolo.
Ob koncu tega uvodnega vsebinskega sklopa so svetniki na predlog Kviaza in sveta zavoda javnega zavoda Socio podali soglasje k imenovanju univ. dipl. sociologinje Irene Romih za novo direktorico JZ Socio, ki bo nastopila štiriletni mandat. Na razpis je sicer prispelo 10 prijav, pri čemer sta bili dve vlogi neveljavni.
Svetniki so se seznanili še s pozitivnim mnenjem nadzornega odbora MO Celje o zaključnem računu za leto 2023, s poročilom o podelitvi sejemskih priznanj, sprejeli pa so spremembe odlokov o ustanovitvi javnih zavodov, ki omogoča prenos dejavnosti Centra sodobnih umetnosti (CSU) pod okrilje Pokrajinskega muzeja Celje s 1. januarjem 2025. V sklopu CSU delujejo Galerija sodobne umetnosti Celje, Likovni salon Celje in Galerija Račka.
Center sodobnih umetnosti, ki je doslej deloval kot hibrid med muzejsko galerijsko ustanovo in mestnim razstaviščem, je po več poskusih prijav na Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije leta 2023 pridobil sklep, da se vpiše v razvid muzejev. MOC si kot ustanoviteljica ZCC in PMC želi s prenosom dejavnosti CSU in prehodom tam zaposlenih javnih uslužbencev, dejavnost umetnostnih galerij in likovne umetnosti opredeliti kot javno službo v okviru JZ Pokrajinski muzej Celje, katerega osnovna dejavnost je muzejska dejavnost. Predlog sprememb in dopolnitev Odloka predvideva prenos s 1. januarjem 2025.
Mestni svet je še sprejel odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje Aljažev hrib, ki bo zasebnikom omogočil zgraditi dva stanovanjska objekta.