Znani Slovenci, ki so nas zapustili v zadnjem letu dni


V prejšnjem članku smo ob dnevu spomina na umrle izpostavili znane Celjane, ki so nas zapustili v času od lanskega 1. novembra.

V nadaljevanju pa se spominjamo še nekaterih znanih Slovencev, ki so umrli v zadnjem letu.

Oktobra je v 77. letu starosti umrl glasbenik Jernej Jung, član skupin Mladi levi in Delial. Tekom svoje kariere, ki jo je začel leta 1968, je sodeloval s številnimi glasbeniki in avtorji. V samozaložbi je leta 2013 izdal zgoščenko Zaznamovan.

Anita Ogulin; vir foto: FB/Zveza Anita Ogulin & ZPM

Julija je po dolgotrajni bolezni v 73. letu starosti umrla humanitarka Anita Ogulin. Svoje življenje je namenila pomoči drugim. Na noge je pomagala spraviti mnoge, ki so se znašli v raznih stiskah ter neštetim otrokom omogočila boljšo prihodnost. Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje se je v njeno čast preimenovala v Zveza Anita Ogulin in ZPM.

V 87. letu je oktobra umrl slovenski muzejski svetovalec in arhitekt Marijan Rafael Loboda. Ukvarjal se je predvsem z ohranjanjem zgodovinskih stavb, tekom svoje kariere pa je dobil Valvasorjevo priznanje in Župančičevo nagrado. Sodeloval je pri prenovi Trubadorjeve domačije, Jurčičeve rojstne hiše ter Ptujskega in Predjamskega gradu.

Septembra je umrl Igor Misdaris, ki so ga mnogi poznali kot nekdanjega tekmovalca šova MasterChef in pevske skupine Šukar, nastopal pa je tudi v šovu Big brother slavnih.

Avgusta je v 91. letu starosti umrl slovenski politik in ekonomist Dušan Šinigoj. Slovensko vlado je vodil v letih pred osamosvojitvijo, tekom svoje kariere pa zasedal več političnih funkcij. Med drugim je bil zadnji predsednik izvršnega sveta Socialistične republike Slovenije.

Manca Košir; vir foto: zajem zaslona YT Valerij Zupan

Maja je v 77. letu umrla publicistka in nekdanja univerzitetna profesorica Manca Košir. Sprva je zaslovela kot filmska igralka in fotomodel. Veliko svojega časa je posvetila tudi širjenju bralne kulture. Aktivno je sodelovala z društvom Hospic.

Septembra je umrl nekdanji predsednik upravnega odbora Območne gospodarske zbornice Koper in nekdanji direktor Luke Koper Bruno Korelič. V Luko Koper je prišel leta 1977 in tam deloval vse do leta 2005. Leta 2014 je izdal knjigo Moja pot od Bezjakov do Luke Koper.

Ciril Cesar; vir foto: slovenska-biografija.si – družinski arhiv

Januarja je v 101. letu starosti umrl eden od pionirjev slovenskega industrijskega oblikovanja in kipar Ciril Cesar. V velenjskem Gorenju je bil vodja oddelka za projektiranje in oblikovanje, ob tem pa se več kot šest desetletij udejstvoval v kiparstvu. Izdelal je kip Ilegalca, ki danes stoji v Štefanovi ulici v Ljubljani.

Avgusta je v 112. letu starosti umrla Julijana Zakrajšek, ki je bila najstarejša živeča oseba v Sloveniji. Živela je v Opalkovem pri Velikih Laščah, štiri desetletja pa delala v Ljubljani.

Oktobra je v 94. letu starosti umrla Erika Fürst, ki je bila zadnja prekmurska Judinja, ki je preživela holokavst. Leta 2012 ji je takratni predsednik Danilo Türk podelil zlati red za zasluge.

31. maja letos je v 81. letu starosti umrl citrar Miha Dovžan. Splošni javnosti je najbolj znan po kultni melodiji Urbana Kodra, ki jo je posnel za film Cvetje v jeseni, Dovžanovo skladbo Srne pa je skupina Laibach priredila za film Jekleno nebo. S svojim ansamblom Mihe Dovžana, ki je deloval do leta 1988, je nastopal po vsej Evropi, večkrat na Švedskem in na Madžarskem ter v mnogih krajih nekdanje Jugoslavije. Dvakrat je gostoval tudi v ZDA.

 

Sredi januarja je v 95. letu starosti umrl legendarni slovenski dramski, filmski in televizijski igralec Jurij Souček, Slovensko gledališko umetnost obogatil z več kot 150 vlogami, dragoceno dediščino pa zapustil tudi na malih zaslonih in radijskih valovih.Glas je posodil številnim risanim likom, med najbolj znanimi so j znanimi so palček Smuk, pujska Pipi in Melkijad, Maksipes Fik, bil je Flip v Čebelici Maji ter Miškolin.

 

Poglejte še:

Ljudje s Celjskega, ki so nas zapustili v zadnjem letu dni