S tem naslovom je bil na današnji dan pred 45 leti objavljen članek v Novem tedniku Vabljeni k branju:
Tovarna arom in eteričnih olj Etol v Celju je enovita delovna organizacija, ki se ukvarja v glavnem z naslednjimi dejavnostmi; s proizvodnjo surovin in uslug za prehrambeno, milno – detergentsko in tobačno industrijo ter predelavo sadja, začimb, zelenjave, zelišč, gozdnih sadežev in drugih kmetijskih pridelkov. Lokacijsko je razdeljena na dva dela: na območje ob Ipavčevi cesti, kjer so danes v glavnem samo še skupne službe ter na območje v Škofji vasi, kjer poteka proizvodnja arom in predelava sadja.
Te osnovne podatke iz Etolove »osebne izkaznice« je dopolnil direktor, dipl. ing. Jože Bučer:
»Trenutno zaposlujemo 180 delavcev, od katerih je večina, 100 po številu, kvalificiranih oziroma s poklicno izobrazbo do vključno visoke. S svojo proizvodnjo smo usmerjeni večinoma za potrebe reprodukcijskega materiala v prehrambeni, milno-detergentski, tobačni industriji in živinoreji, tako da le manjši del proizvodnje, komaj 7 odstotkov, predstavljajo izdelki za široko potrošnjo, kot so na primer razne arome za gospodinjstva.«
In kaj pomeni IFF poleg imena Etol?
»Celjski Etol je 1972. leta sklenil z družbo Internatio nal Flavors & Frangrances – IFF iz Nizozemske pogodbo o skupni naložbi, da bi se na ta način s skupnimi sredstvi in poslovno-tehničnim sodelovanjem še bolj vključil v preskrbo jugoslovanskega tržišča in mednarodno delitev dela. Tako je tedaj inozemski partner vložil 49 odstotkov sredstev, iz katerih je kasneje zrastel nov obrat za predelavo sadja v Škofji vasi.«
Glede poslovnih rezulta tov v letošnjem letu so v Etolu lahko zadovoljni, saj izpolnjujejo začrtan program 350 milijonov celotnega prihodka, čeprav je bil letni načrt dokaj ambiciozno zastavljen. Resda imamo nekaj težav z likvidnostjo, vendar jih bolj tare uvoz reprodukcijskega materiala. Kljub tem teža vam pa bodo verjetno že v prihodnjem mesecu začeli uresničevati drugo fazo naložbe v sadno predelavo.
Jože Bučer: »Prav ta naložba nam bo omogočila tudi poseg na novo proizvodno področje. To pa je področje proizvodnje sadnomlečnih napitkov. Upamo, da se bomo torej s to novostjo uveljavili v naslednjem srednjeročnem obdobju našega razvoja. S tem je tesno povezano vprašanje temeljitejšega povezovanja z mlekarstvom in tudi s kakšno širšo samoupravno in poslovno asociacijo.«
Etol daje poseben poudarek razvoju proizvodnje z možnostmi izvoza, ki naj v pretežni meri pokrije potrebe po repromaterialu. Največ možnosti vidijo v razvoju sadne predelave, oprašenega sadja in prašnatih arom. Sedanji naložbeni program je usmerjen v glavnem v intenziviranje sedanje proizvodnje, čeprav je v teku naslednja naložbena faza iz gradnje sadne predelave gre za obrat prašnatih arom.
Mitja Umnik, Novi tednik, 8. 11. 1979
*cena časopisa: 5 dinarjev