*Novica je prvoaprilska šala
Pred dnevi smo bili priča odločnem ukrepanju evropske trojke na Cipru, tuji mediji enako usodo napovedujejo Sloveniji, malo pa je znano, da poseben odbor Trojke za regionalno politiko nadzira vzdržnost proračunov regij in občin, kamor odteka denar Evropske unije.
Danes je postalo znano, da se je v podobnih težavah kot Ciper znašla tudi Mestna občina Celje. V občinskem proračunu je namreč zazijala finančna luknja v višini 200 milijonov evrov, kar je celjskega župana Bojana Šrota prisilila, da je za pomoč zaprosil pristojne institucije Evropske unije.
Ozadje zapleta je dolgo ostajalo prikrito očem javnosti, sedaj pa je jasno, da je v letih konjunkture, ko je celjsko gospodarstvo cvetelo in se je občinski proračun nahajal v presežkih, župan Bojan Šrot v imenu MO Celje odločil za prevzem Mestne občine Ljubljana. S tem bi mejo Vzhodne Štajerske s Trojan premaknil v osrednjo Slovenijo in knežjemu mestu vrnil vlogo, ki ga je na slovenskem ozemlju imelo v času Celjskih grofov.
“Spopad mestnih tajkunov”, kot so v zakulisju poimenovali rivalstvo med Bojanom Šrotom in ljubljanskim tekmecem Zoranom Jankovićem, se je začel z gospodarsko pobudo celjskega župana. Hitra gradnja trgovskih središč in kino kompleksov, štadion za 13.000 gledalcev in sodobna športna dvorana s 5000 sedeži so Celju dali konkurenčno prednost, a Janković je v imenu prestolnice vrnil udarec s projektom Stožice, s katerim je načrtoval ubiti tri muhe na en mah.
Drzni načrti ter podvigi so oba tekmeca močno oslabili. Jankovićevo družinsko omrežje se je znašlo pred bankrotom, Bojan Šrot pa je pod vodo potegnil brata Boška in “njegovo” Pivovarno Laško.
Zavoženo situacijo v mestnem proračunu bo tako s finančno injekcijo reševala evropska trojka. V zameno za finančno pomoč bo moralo mesto Celje tujim zasebnim investitorjem prodati celjski grad in staro mestno jedro. Zaradi spoštovanja regulativ varstva konkurence pa se bo v Celju naslednjih 10 let lahko točilo le pivo Union.
P. A.