S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku Vabljeni k branju:
Katalog Grofje Celjski je pravzaprav natančen posnetek razstave, kot razstava je tudi katalog razdeljen na pet tem; Svobodni gospodje Žovneški, Grofje Celjski, Vrh Heman II. Celjski, Mesto Celje in Knezi Celjski. Tekste in katalog je prispevalo 21 avtorjev, nekateri so poslali identična besedila kot za razstavo, drugi spet pa so svoje teme razširili in poglobili,« je bila ob predstavitvi kataloga Grofje Celjski, vezanega na razstavo o Celjskih, ki od sredine aprila polni razstavišče, v Stari grofiji Pokrajinskega muzeja Celje, zadovoljna urednica kataloga in avtorica razstave kustosinja Rolanda Fugger Germadnik.
Razstava o grofih Celjskih je v razstaviščih Pokrajinskega muzeja na ogled še do konca meseca, od 12. aprila, ko so jo ob prazniku Mestne občine Celje slovesno odprli, pa jo je že v oktobru obiskalo 10 tisoč obiskovalcev. »Prihajajo v skupinah, zelo smo veseli, ker je izjemno veliko tudi individualnih obiskovalcev,« je povedala Germadnikova in dodala, da so bili v muzeju že kar v zadregi, saj so obiskovalci razstave precej povpraševali o katalogu. Njegov zapozneli izzid, ki pa so ga v Pokrajinskem muzeju Celje še tako veseli, pa je pojasnila z dejstvom, da prej preprosto ni bilo denarja. Zdaj je katalog v skupni nakladi 500 izvodov, stiskan v črnobeli tehniki in pregledno oblikovan, za kar je pod mentorskim vodstvom Radovana Jenka poskrbela Urša Krašovic, končno na voljo, vsekakor pa brez finančne podpore ministrstva za kulturo, Mestne občine Celje, Telekoma Slovenije in celjskega podjetja Alpeks ne bi ugledal luč sveta.
Predstavitev kataloga o Celjskih, popestreno z glasbo iz časov ob zatonu srednjega veka, v izvedbi Akademie Jaufre Rudel iz italijanskega Gradišča na Soči, pa so v Pokrajinskem muzeju Celje izkoristili še za predstavitev drugih novih publikacij. Dve, Igorja Grdine in Petra Stiha Dnevnik Helene Kottanner ter Zbornik simpozija Grofje Celjski, sta znova vezana na zgodovino Celjskih, tretja pa je bila knjiga Milene Moškon Keramika Spodnjesavinjskih fabrik, ki so jo založili skupaj z žalsko občino.
Direktorica Pokrajinskega muzeja Celje Darja Pirkmajer je ob predstavitvi novih muzejskih publikacij zbranemu občinstvu pod Celjskim stropom predstavila tudi nove spominke oziroma darila, ki jih imajo v muzeju. Gre za kozarce, pečatne srebrnike in Ulrikov novčič ter ročno poslikano skledo, verne posnetke predmetov iz časov Celjskih.
I. Stamejčič, Novi tednik, 11. 11. 1999