Če je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja število novomašnikov v Katoliški cerkvi na Slovenskem presegalo 50 na leto, jih danes lahko preštejemo na prste ene roke. Posledično število duhovnikov upada, brez njih je vse več župnij, njihova povprečna starost pa vse višja. V škofiji Celje med 118 duhovniki znaša že več kot 64 let.
Obeti glede pomladitve vrst tudi v prihodnje niso najboljši. V Bogoslovno semenišče v Ljubljani je vpisanih 20 škofijskih bogoslovcev, 5 kandidatov za semeniščnike pa je v propedevčnem letniku, ki že šesto leto zapored poteka v župniji Šmarje pri Jelšah, pod vodstvom Celjana, dr. Janeza Kozinca.
Škofija Celje si lahko v naslednjih letih obeta 3 novomašnike.
Študijsko leto na Teološki fakulteti v Ljubljani so v bogoslovnem semenišču začeli še pred 1. oktobrom. 24. septembra so se podali na enodnevni izlet v Celje in Nazarje, kjer so bogoslovci začeli letne duhovne vaje. Med 20 bogoslovci je 9 ljubljanskih, 3 mariborski in 3 celjski, 2 koprska, 2 novomeška in 1 murskosoboški. V 1. letniku so trije, v drugem, tretjem, četrtem in petem štirje, v šestem pa eden.
Šesto leto propedevčnega letnika, v katerem dr. Kozinc mlade z željo po duhovništvu pripravlja na ta poklic, je v Šmarje pri Jelšah pripeljalo 5 kandidatov zelo raznolikih in zanimivih dosedanjih življenjskih poti.
Da propedevčni program ni zgolj formalna preizkušnja za duhovniški poklic na papirju, priča dejstvo, da so ga lani uspešno zaključili le trije od šestih kandidatov, navkljub veliki potrebi po duhovnih poklicih. A Cerkev po novem namesto kvantitete stavi na kvaliteto.
Med petimi letošnjimi propedevti sta 2 iz ljubljanske nadškofije ter eden iz mariborske nadškofije, prav toliko pa iz celjske in koprske škofije.