Minuli vikend ste morda opazili nenavadno barvno osveteljenost celjskega Starega gradu. Ta dan je posvečen ozaveščanju o raku materničnega vratu in tem, tem, da ga je možno odpraviti, tako da ženske ženske zanj ne bi več zbolevale.
Z osvetlitvijo lokalnih znamenitosti v turkizni barvi zaznamujejo četrto obletnico lansiranja Globalne strategije SZO za odpravo raka materničnega vratu.
Lani je bilo na dan aktivnosti na pobudo Zveze slovenskih društev za boj proti raku v sodelovanju z regijskimi društvi in občinami osvetljenih kar 22 znamenitosti v 18 občinah po vsej Sloveniji.
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je že leta 2020 lansirala Globalno strategijo za odpravo raka materničnega vratu. Rak materničnega vratu je izjema med raki, saj imamo o njem dovolj znanja, da lahko s cepljenjem proti človeškemu papilomavirusu (HPV), presejanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb preprečimo skoraj vsak nov primer in s tem odpravimo prvega raka.
Slovenija je na dobri poti k odpravi raka materničnega vratu, saj že uspešno izpolnjuje dva od treh ciljev Globalne strategije:
- več kot 70 % žensk se redno udeležuje presejalnega programa ZORA, ki od leta 2003 omogoča zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb,
- več kot 90 % odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu je ustrezno zdravljenih.
Kljub napredku pa tretji cilj – doseganje 90 % precepljenosti deklic proti HPV – še ni dosežen.
Cepljenje brezplačno do 26. leta
Od letošnjega leta je v Sloveniji v sklopu prizadevanj za odpravo raka materničnega vratu omogočeno brezplačno cepljenje proti HPV za vse do dopolnjenega 26. leta starosti. Ta ukrep dodatno krepi preventivno strategijo in prispeva k povečani zaščiti pred okužbami s HPV, ki so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, povzročajo pa tudi raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega žrela, pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
»S cepljenjem in drugimi preventivnimi ukrepi lahko zmanjšamo število teh rakov, pomembno pa je pravočasno ukrepanje in ozaveščanje javnosti. Cepljeni otroci bodo imeli veliko manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli v življenju zboleli zaradi teh šestih rakov, kot necepljeni vrstniki,« poudarja Predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku, dr. Urška Ivanuš.
Število obolelosti za tem rakom zmanjšali za polovico
Tudi v celjski regiji se Društvo za boj proti raku regije Celje in Območna enota Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje pridružujeta obeležitvi aktivnosti za odpravo raka materničnega vratu.
V Mestni občini Celje je 16. in 17. novembra v podporo aktivnostim v turkizni barvi sijal celjski Stari grad, v občini Laško pa so osvetlili mestno krožišče.
Po podatkih Območne enote Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v zdravstveni regiji Celje v letu 2003 za rakom na materničnem vratu zbolelo 46 žensk, v letu 2020 pa 23. Vabilu na ginekološki pregled se je v zadnjih treh letih v regiji odzvalo 76,4 % žensk v starosti od 20 do 64 let, kar je nekoliko več, kot je slovensko povprečje (74,4 %).
Predstojnica Območne enote Celje NIJZ in članica Društva za boj proti raku regije Celje dr. Alenka Trop Skaza, je poudarila: »Ženske, ki zbolijo za rakom na materničnem vratu, se v veliki večini vabilu na preventivne ginekološke preglede ne odzovejo, zato predrakave spremembe niso odkrite dovolj zgodaj. Stare so od 50 do 64 let. V Sloveniji smo v šolskem letu 2009/10 prvič uvedli možnost cepljenja proti HPV, najprej za deklice v 6. razredu OŠ, nato za vsa dekleta do 26. leta starosti, letos pa je cepljenje brezplačno za vse mlade ženske in moške do 26. leta (pokrito je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja). Sicer se mladostnik za cepljenje lahko odloči sam, ko je star 15 let. 17. november je dan, ki nas še posebej vabi, da skupaj in vsak zase razmislimo, kako lahko pripomoremo, da bo bolezni, ki so posledica HPV okužb manj.”
V Sloveniji smo že leta 1960 uvedli preventivne ginekološke preglede, ki vključujejo test PAP oziroma odvzem brisa materničnega vratu za odkrivanje predrakavih sprememb na materničnem vratu. Pred uvedbo presejalnega programa ZORA v 2003 je bila obolevnost žensk za rakom na materničnem vratu bistveno višja kot je danes.