V Muzeju novejše zgodovine Celje je na ogled enotedenska avdiorazstava Predor rešitve, ki je posvečena znamenitemu predoru pod sarajevskim letališčem, ki je v času bilo med bratomorno vojno popolnoma obkoljeno od 2. maja 1992 do 25. februarja 1996.
Vse do 27. novembra bodo obiskovalci lahko prisluhnili zgodbam osmih prič o izkušnjah prehajanja skozi predor pod sarajevskim letališčem.
Dan pred zaprtjem bo v muzejskih prostorih ob 17. uri tudi pogovor z gosti iz Memorialnega centra Sarajevo o vojni v BiH in pomenu ohranjanja tovrstnih zgodb v času, ko se svet srečuje z novimi konflikti.
Ogled razstave je brezplačen, goste pa naprošajo, da imajo s sabo prenosni telefon in slušalke.
Več o predoru
Predor je bil dolg okoli 720 m in visok okoli 1,50 m, na nekaterih delih pa do 1,80 m. Predor so v uradnih pogovorih med bosansko armado in modrimi čeladami imenovali kar »predor, ki ga ni«, ter je bil največja skrivnost Sarajeva. Po njegovi zaslugi je v oblegano Sarajevo prihajala hrana, orožje, cigarete in drug prepotreben material.
Predor so izkopali prostovoljci, ki so delali v osemurnih izmenah. Celotni izkop je bil opravljen ročno, s krampom in lopato, material pa so odvažali na samokolnicah. Dela so pričela januarja 1993 in se končala šest mesecev kasneje. 30. julija 1993 sta si dva moža, ki sta kopala vsak iz svoje strani, podala roke pod stezo sarajevskega letališča. Leta 1994 so v predoru postavili tračnice, po katerih so premikali mali voziček. Danes je ohranjenih samo okoli 20 m predora, preostali del se je porušil.
Preberite tudi:
Varna hiša v Celju odlično zatočišče za ženske, ki doživljajo nasilje