Veliko zanimanje za rekonstrukcije gradov grofov Celjskih


Dvorana Barbare Celjske Knežjega dvorca je ob zgodovinskopisnih predavanjih, ki jih organizira Pokrajinski muzej Celje, velikokrat polna obiskovalcev in nič drugače ni bilo niti ob nedavnem predavanju z naslovom “Na poti do iskanja izgubljenih podob gradov grofov Celjskih”.

Pogled na raziskovalce; foto: Pokrajinski muzej Celje

Izpeljali so ga dr. Igor Sapač s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, ki sta mu asistirala Luka Slak in Alen Iršič. Predstavljeni so bili poskusi rekonstrukcij gradov Celjskih grofov, s posebnim poudarkom na 3D predstavitvi arhitekturnega razvoja Knežjega dvora.

Ena od predstavljenih rekonstrukcij; foto: Pokrajinski muzej Celje

Od skoraj poldruge stoterice gradov, ki so jih v poznem srednjem veku imeli grofje Celjski, so naš čas dočakali samo redki. Večina jih je razvaljanih, številni pa so celo povsem izginili in od njih so ostale samo lokacije. Njihove izgubljene srednjeveške podobe že dolgo burijo domišljijo in prožijo ugibanja o njihovem resničnem videzu. Prvi poskusi grafičnih rekonstrukcij podob celjskih gradov so začeli nastajati že skoraj stoletje nazaj, v zadnjem času pa je nastala serija sodobnih digitalnih tridimenzionalnih rekonstrukcij, ki iščejo poti do izgubljenih arhitektur ter obenem poudarjajo pomen nadaljnjih raziskav in ohranitve ostalin tega segmenta kulturne dediščine.

V PMC bodo 12. decembra gostili predavanje mag. Damirja Žeriča z naslovom Grb grofov Celjskih na katerem bo predstavljen njegov izvor, razvoj, variacije, upodobitve v grbovnih knjigah in njegova zapuščina. Na predavanje se je treba obvezno predprijaviti v tajništvu.

Preberite tudi:

Varna hiša v Celju odlično zatočišče za ženske, ki doživljajo nasilje