Protest Janševih podpornikov pred sodiščem v Celju. Janša: “če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo”


Na okrožnem sodišču v Celju je danes potekalo sojenje predsedniku SDS Janezu Janši in še dvema soobtoženima zaradi poslov z Janševim zemljiščem v Trenti. V prejšnjih dneh so Nova24TV in drugi mediji ter družbeni profili iz kroga SDS-a pozivali k “spontanem” protestu pred celjskim sodiščem, saj so prepričani, da se Janezu Janši ponovno godi krivica.

Prizori spominjajo na proteste izpred dobrega desetletja, ko so slovenska sodišča pomembnega politika procesirale zaradi zadeve Patria. spomnimo, po obsodilnih sodbah na rednih sodiščih je Ustavno sodišče takrat soglasno presodilo, da so Janši sodili za stvar, ki ni kaznivo dejanje, in zato sodbo razveljavilo.

Janševi privrženci so prepričani, da se “krivosodje”, kot imenujejo slovenski sodni sistem, na podoben način na Janšo spravlja tudi tokrat.

Specializirani državni tožilec Boštjan Valenčič nekdanjemu direktorju podjetja Imos, Branku Kastelicu, očita kaznivo dejanje zlorabe položaja na škodo podjetja, Klemnu Gantarju in Janezu Janši pa pomoč pri tem dejanju. Janša je leta 2005 pri Imosu kupil večje stanovanje v Ljubljani in zanj delno plačal z zamenjavo za svoje dotedanje enosobno stanovanje, preostanek pa naj bi podjetje pokrilo prek domnevno navideznega posla z zemljiščem v Trenti, velikim 15.000 kvadratnih metrov, z vmesnim členom – podjetjem Eurogradnje, od katerega je Imos pridobil zemljišče.

Zemljišče v Trenti je Janša kot obrambni minister leta 1992 kupil za 1,1 milijona takratnih tolarjev, kar je primerljivo z okoli 4.600 evrov, trinajst let kasneje pa prodal za bistveno višjo ceno. Janša naj bi z domnevno fiktivnim poslom pridobil premoženjsko korist okoli 110.000 evrov, češ da zemljišče ni bilo vredno 131.200 evrov, za koliko ga je prodal Eurogradnjam.

Janša in soobtoženi krivdo zavračajo in trdijo, da je bila cena zemljišča primerljiva s tržnimi vrednostmi in da ni šlo za navidezen posel.

Janez Janša pred sodiščem:

“Današnje zborovanje v Celju je začetek upora proti krivosodju, ki bo trajal, dokler bo treba. Lahko nas zaprejo, lahko nam naložijo še 100.000 evrov kazni, a mi ne bomo odnehali.”

“Če slovenskemu krivosodju rečete mafija, žalite mafijo! To je hujše od tega, ker mafija se predstavlja kot mafija. Tukaj pa se krivosodje predstavlja kot pravosodje. Kot nekdo, nad katerim je samo modro nebo, in proti kateremu ne smeš reči ničesar, sicer si tako ali drugače kaznovan. Če kakorkoli rečeš kako kritiko, rečejo, da ne spoštuješ institucije.”

“Za temi vrati neka sodnica, ki ni bila na vrsti, in neki sodniki porotniki, ki niso bili na vrsti, pa so poskrbeli zanje, da so prišli na vrsto, se že od junija naprej zaslišuje na desetine prič in se jih sprašuje, koga so srečali pred devetnajstimi leti. Hkrati pa v sodnem senatu sedi sodnik porotnik, ki se ni spomnil, da je pred nekaj leti oziroma nekje v tistem času kandidiral za LDS. V sodnem senatu je šefica pravne službe velenjske občine, ki jo je tja postavila sedanja ministrica za pravosodje Andreja Katič. Ona je seveda najbolj neodvisna tukaj. Nihče med njimi ne bi smel biti v tem senatu, pa so jih kljub temu postavili.”

Sodna obravnava se je začela ob 9. uri in se po dveh urah končala, shod pa se je zgodil ob 14. uri.

Vir foto: X stranke SDS

Sojenje se je na celjskem sodišču z branjem obtožnice začelo 3. septembra.  Na današnji obravnavi sta bila zaslišana nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik in stečajna upraviteljica te družbe Branka Remškar. Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo 6. decembra.