V družbi za ravnanje z odpadki Simbio so uspešno zaključili jesensko akcijo zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev v 12 občinah.
Akcije se je udeležilo 2025 uporabnikov, kar je nekoliko manj kot spomladi, ko jih je sodelovalo 2262. Skupna količina zbranih nevarnih odpadkov je znašala 27.181 kilogramov, kar je primerljivo s spomladansko akcijo, ko so zbrali 27.752 kilogramov. Povprečje zbranih nevarnih odpadkov na akcijo v zadnjih letih znaša približno 25 ton, največ odpadkov pa so tokrat zbrali v Polzeli, Ostrožnem v Celju, Šmartnem v Rožni dolini in Dobrni.
Vodja enote za ločeno zbiranje nevarnih odpadkov Aleš Založnik je pojasnil, da je nekoliko manjša udeležba jeseni povezana z daljšim časovnim razmikom med akcijami, saj spomladanske običajno privabijo več ljudi.
Največ zbrali motornega in jedilnega olja
Največ so tokrat zbrali odpadnega motornega olja (5.086 kilogramov), odpadnega jedilnega olja (2.924 kilogramov), premazov, črnil, lepil in smol, ki vsebujejo nevarne snovi (2.689 kilogramov), embalaže z nevarnimi snovmi (2.542 kilogramov) ter zavržene električne in elektronske opreme (2.307 kilogramov), med katero je bilo veliko pametnih telefonov. Manjša količina zbranega odpadnega jedilnega olja v primerjavi s prejšnjimi akcijami je po besedah organizatorjev povezana z uporabo rumenih zbiralnic, ki so že postavljene v nekaterih krajih, kot sta Žalec in Celje.
Ločeno zbiranje nevarnih odpadkov je ključnega pomena, saj lahko nepravilno odlaganje povzroči resne okoljske težave, kot so onesnaženje tal, podtalnice in zraka. Nepravilno shranjeni odpadki, kot so razpršila ali vnetljive tekočine, predstavljajo tudi požarno tveganje. Hkrati omogoča ločeno zbiranje predelavo in ponovno uporabo določenih materialov.
Če uporabniki nevarnih odpadkov ne morejo shraniti doma in jih oddati v času akcij, jih lahko kadarkoli odložijo v zbirnih centrih. Zdravila je mogoče predati v lekarnah, manjše elektronske naprave in baterije pa v posebnih zbiralnikih na eko otokih.