Mestna občina Celje je danes prejela listino »Občina po meri invalidov« in s tem uspešno zaključila dolgotrajen proces aktivnosti, ki so privedle do tega uglednega naziva. Listina in naziv potrjujeta, da je Mestna občina Celje izvedla ukrepe in zaveze, ki jih opredeljujejo štirje ključni cilji akcijskega načrta za izboljšanje položaja življenja invalidov in njihove enake možnosti v lokalni skupnosti.
Na slavnostnem dogodku v veliki dvorani Narodnega doma je županu Mestne občine Celje Matiji Kovaču listino in skulpturo izročil Srečko Matkovič, podpredsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije (ZDIS).
Ta največja invalidska organizacija v Sloveniji ob mednarodnem dnevu invalidov (3. december) letos že 21. podeljuje listino Občina po meri invalidov. Kot je povedal Srečko Matkovič, se v ZDIS vselej veselijo te podelitve, ker gre za tradicionalen projekt in primer dobre prakse. »Razlog za zadovoljstvo pa je tudi to, da še ena lokalna skupnost več razume specifična potrebe invalidov in je ponotranjila načela tolerance, sprejemanja, različnosti, zagotavljanja enakih možnosti …«, je povedal podpredsednik ZDIS in ob tem čestital MOC za dosežek.
Za pridobitev ugledne listine mora občina s svojimi aktivnostmi izpolniti štiri ključne cilje: zavedanje vključenosti invalidov v družbo z zagotavljanjem enakih možnosti, dostopnost do grajenega okolja, storitev in informacij, izvajanje programov usmerjenih v vključevanja invalidov v kulturi, športu, vzgoji in izobraževanju, socialnem varstvu in zdravju ter kontinuirano uresničevanje nalog in programov s področja invalidov v delovanje lokalne skupnosti.
Na razpis za pridobitev listine se lahko ob podpori lokalne skupnosti prijavi lokalno društvo invalidov. Prijavitelj za Mestno občino Celje je bilo Medobčinsko društvo delovnih invalidov Celje (MDDIC).
Predsednica projektnega sveta Zveze delovnih invalidov Slovenije za projekt »Občina pomeri invalidov« mag. Andrejka Fatur-Videtič je v obsežni obrazložitvi med drugim poudarila kontinuiteto aktivnosti in ukrepov MOC za izboljšanje življenja invalidov v občini skozi daljše obdobje. Med aktivnostmi MOC za doseganje omenjenih štirih ključnih ciljev pa je med drugim navedla okrepitev informiranja javnosti o položaju invalidov, vzpostavitev informacijske točke za starejše od 65 let in za osebe z oviranostmi, pripravo številnih prireditev, v katere so vključeni tudi invalidi, izgradnjo varovanih stanovanj s prilagoditvijo za starejše gibalno ovirane osebe, stanovanja za invalide v novi soseski DN 10, aktualno prenovo Razlagove ulice z ureditvami, ki bodo omogočale univerzalno rabo, vgradnjo zunanjih dvigal na javnih stavbah v mestu, postavitev dostopnih sanitarij prilagojenih invalidom na mestni tržnici, v Celjskem domu in na mestni plaži, taktilnih oznak na cestiščih itn.
Župan Mestne občine Celje Matija Kovač je v zahvali ob prejemu listine in izrazil zadovoljstvo, da so dolgoletna prizadevanja MOC za izboljšanje položaja invalidov bila z listino priznana tudi na formalen način. »Listina pomeni potrditev vsega dela, ki so ga partnerji pri tem projektu in sodelavci vložili v minulih letih ter pomeni spodbudo in zavezo za naprej. Celje je mesto, ki v svoj fokus postavlja prav vse družbene skupine, ki tu prebivajo, in poskuša delovati tako, da nikogar ne spregleda. Med strateškimi cilji, ki smo si jih zadali, sta vsaj dva povezana s pridobitvijo listine. In sicer, da Celje poskuša biti mesto s posluhom za ljudi, ki sliši potrebe prav vsakega od nas in se odziva uresničitev potreb ljudi. Celje pa je tudi mesto, kjer naj vlada moč povezane skupnosti, kar je relevantno, da je mogoče uresničevati zahtevne projekte in podvige, ki so vezani na univerzalno dostopnost.
Z velikim veseljem smo prisluhnili današnji poglobljeni obrazložitvi, s prav takim veseljem pa napovedujem aktivnost, ki je v prijavi za listino še nismo navedli. V proračunu za leto 2025, ki ga bomo sprejemali prihodnji teden, smo predvideli vključitev novega razpisa, za spodbujanje univerzalne dostopnosti oziroma premagovanja arhitektonskih ovir v stavbah, s katerim bomo v zasebnih objektih sofinancirali vgradnjo dvigal in klančin. S tem bomo lahko storili še korak naprej, ki presega zgolj javne investicije«, je povedal župan Matija Kovač.
Dragica Mirnik, predsednica organizacije predlagatelja, Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje, ki je skupaj z županom sprejela naziv, pa je poudarila, da prejem listine potrjuje, »da smo vsi občani Mestne občine Celje slišani s svojimi pripombami in prošnjami za izboljšave in spremembe«.
Pot do naziva
Ključne aktivnosti Mestne občine Celje za pridobitev naziva »Občina po meri invalidov« segajo v konec minulega leto, ko je mestni svet MOC sprejel Analizo položaja invalidov v MOC in Akcijski načrt za izboljšanje in uresničevanje enakih možnosti invalidov v MOC za obdobje 2024-2028.
Pri pripravi obeh dokumentov so sodelovali predstavniki Medobčinskega društva delovnih invalidov, Fakultete za logistiko, Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Celje, Društvo oseb z okvaro sluha celjske regije, Društva paraplegikov JZ Štajerske, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Območna služba Celje, CRI Celje, d. o. o., Zavod RS za zaposlovanje.
V letu 2023 letu 2023 je bila ustanovljena posebna delovna skupina za izvedbo projekta, prav tako je bil lani imenovan nov Svet za invalide MOC, katerega namen je, da opozarja na težave, ki se pojavljajo v vsakdanjem življenju pri osebah s posebnimi potrebami. (Svet za invalide je bil sicer ustanovljen leta 2019).