Druga okrogla obletnica celjskega umetniškega kina


Celje je bilo nekoč prizorišče Tedna domačega filma, ki je v bil dolga leta pojem kakovostnega dogajanja v knežjem mestu. Zadnji dve desetletji v Celju deluje umetniški kino, ki trenutno domuje v Celjskem domu kot Kino Union, in sicer v dvorani, ki je bila nekdaj znana kot Mali Union in je bila namenjena filmom višje kakovosti. Njegov programski vodja je Samo Seničar, celjski kino pa je tudi član Art kino mreže Slovenije.

Ob 20-letnici delovanja so pripravili pester spored, ki so ga obogatili tudi s pogovori z ustvarjalci.

Tako je lahko med drugim občinstvo pospremilo letos nastali film, Nekoč v Posočju, pod katerega se je podpisala lanskoletna Prešernova nagrajenka za življenjsko delo, domačinka iz Šmartnega v Rožni dolini, Ema Kugler.

Gre za film o staroverstvu v Posočju, ki se je iz roda v rod prenašalo samo z ustnim izročilom. Staroverstvo se imenuje tudi rodnoverstvo ali naravoverstvo. Tamkajšnji ljudje so bili pod nenehno grožnjo pripadnikov večinske vere širšega območja, zato so svoje obrede izvajali v tajnosti.

Ema Kugler in Nuša Komplet Peperko; foto: Kino Union

Film je nastal po delu zbiralca ljudskega izročila Pavla Medveščka z naslovom Iz nevidne strani neba. Ustno izročilo je zbiral od leta 1953 pa vse do 1975, knjiga pa je izšla šele leta 2015.

Z avtorico se je po projekciji pogovarjala Nuša Komplet Peperko, občinstvo pa je lahko slišalo nekaj zanimivosti s specifičnega projekta, ki je zaradi obravnavane vsebine požel precej pozornosti.

Ema Kugler je tudi avtorica celovečernega dokumentarnega filma Orion, kjer je sodelovala s Karlom Gržanom, ki med drugim raziskuje in razkriva ostaline prednikov na Kozjanskem, v kar ne sodi samo Orionova pot pri Jurkloštru, temveč tudi megaliti na Žusmu in Planini pri Sevnici.

Sklop projekcij se je včeraj zaključil s filmom Nasvidenje v naslednji vojni …

Sklepni pogovor ob 20. obletnica art kina v Celju; foto: Kino Union

Po njej so so obiskovalci lahko prisluhnili pogovoru z Jožetom Volfandom, ki je bil nekdaj pobudnik Tedna domačega filma. Skupaj s Seničarjem sta osvetlila družbeno-politični duh takratnega časa, težave in vesele trenutke ob organizaciji tako velike in takrat pomembne manifestacije, se dotaknili življenjskih zgodb režiserja Pavlovića ter pisatelja Vitomila Zupana, malo pa tudi pokukali v možno prihodnost kulturnega dogajanja v Celju.

Preberite tudi:

V Zgodovinskem arhivu Celje po petih letih nova razstava o dekadah, tokrat so na vrsti ’40.