Vidra se vrača na Celjsko


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 15 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Na Celjskem so se spet naselile vidre, kar je vzpodbudna novica. Sledi te izjemno redke in ogrožene živali lovci in gozdarji že nekaj časa opažajo na območju ribnikov na Blagovni.

Vidra je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja zaradi onesnaženega okolja, osuševanja zemljišč in intenzivnega kmetijstva izginila s tega območja. Zdaj pa kaže, da se je stanje naravnega okolja toliko izboljšalo, da se je spet naselila v okolico Celja. Eden od dokazov prisotnosti je žal tudi povožena vidra, ki so jo v začetku decembra na Proseniškem našli šentjurski lovci. O povoženem samcu so obvestili Zavod za gozdove Slovenije. Ta je žival, ki je v dolžino (skupaj z repom) merila 122 centimetrov in tehtala slabih 10 kilogramov, skladno z zakonodajo s področja zavarovanih živalskih vrst za raziskovalne namene oddal Prirodoslovnemu muzeju v Ljubljani.

Vidra je značilen pokazatelj kakovosti vodnih ekosistemov in zdravja širšega naravnega okolja. Z ekosistemskega vidika je vidra v vrhu prehranjevalne piramide.

Kljub temu, da je plenilec najvišjega reda, je izjemno previdna in plaha žival, zato jo je razmeroma težko opaziti. Večino časa preživi v vodi in na obrežjih rek ter stoječih voda, kjer si zagotovi ustrezno bivalno okolje in hrano. Lovi predvsem žabe, ribe, rake in manjše vodne živali. Zanimiva je njena dlaka, ki je tako gosta, da jo voda praktično ne premoči, in le tako lahko ohranja stalno telesno temperaturo. Vidra ima izjemne plavalne sposobnosti. Njeno iztegnjeno in prožno telo ji omogoča uspešen lov v vodi. Nekoliko sploščen rep ji pomaga pri hitrem in uspešnem plavanju. Samica vidre skoti dva do pet živih mladičev, ki jih skrbno varuje, dokler se ne osamosvojijo.

BA, Novi tednik, 22. 12. 2009