Konec sveta preložen


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Medtem, ko si nekateri kritiki problema leta 2000 že brusijo peresa in vpijejo v nebo, da so bila opozorila o hrošču nepotrebna, drugi pazljivo zbirajo zadnje novice v zvezi z njim. Preden preidemo na slednje, se za trenutek pomudimo pri prvih. Namreč, ne razumem, kako to, da so se tisti, ki menijo, da so bile priprave na Y2K problem preobsežne, katastrofične in sploh prenapihnjene, oglasili šele zdaj, ko smo stopili v novo leto? Zakaj so še do prejšnjega tedna molčali? Heh, ja, pametovati je vendar tako lepo.

Sicer pa se imamo za dokaj miren prehod v novo tisočletje zahvaliti predvsem uspešnim pripravam. Da pa stvar še ni končana, se lahko tudi prepričamo ob prebiranju številnih poročil v medijih, predvsem elektronskih, seveda. Kljub velikem olajšanju, da do zdaj še ni prišlo do kakšnih večjih računalniških zastojev, so cen tri za prehod v leto 2000 še vedno v pripravljenosti. Med njimi so tudi takšni, ki zbirajo poročila, jih urejajo in objavljajo na Internetu. Če boste obiskan naslov http://sangersrevievv.coin/, boste prišli na enega izmed njih.

Gre za Sanger’s And Shannon’s Review of Y2K News Reports, spletno stran, kjer gospoda Larry Sanger in Patrick Shannon zbirata razno vrstna poročila o problemu leta 2000. Za tiste, ki jih ta stvar seveda zanima, se bo na tem naslovu našlo precej zanimivega branja. Med drugim tudi novica, da se Je hrošč pojavil v tovarni jedrskih izstrelkov v Tennesseeju, ZDA. Za odpravo napake so pora bili tri ure, sam hrošč pa ni vplival na delovanje tovarne ali počutje delavcev.

Preberemo lahko tudi, da so v Novi Zelandiji imeli težave z radarskim sistemom, ki nad zoruje letalski promet, tako da so nadzorniki letalskega prometa več ur uporabljali za silni sistem. Radarji so sicer delovali, beremo v poročilu Tampa Bay Online, vendar niso mogli komunicirati med sa bo. Usodnih posledic ni bilo.

V Italiji so se računalniki na sodiščih v Benetkah in Neaplju po poročanju Dow Jones Newswires odločili, da so zaporniki, ki bi morali ugledali svetlobo sonca 10. januarja 2000, svojo kazen odslužili že pred sto leti. Zaporniki, ki so jih odpustili v decembru pravkar minulega leta, so po logiki prizadetih računalnikov še vedno v zaporu, odpustili pa bi jih ob koncu leta 2099. Pravijo, da so napake popravili do ponedeljka popoldne. Ali tudi vas zanima, če so karabinerji kakšnega bivšega kaznjenca privedli nazaj v zapor, ha?

To je samo nekaj novic v zvezi s hroščem. Več o njem si lahko preberete na omenjenem naslovu, vsak povzetek na tej spletni strani pa ima tudi povezavo na originalni članek. Ker nekateri tiskovni servisi niso brezplačni, mor da ne boste mogli prebrati vseh podrobnosti, vendar to ne bo prevelik problem, saj so v manjšini. Skratka, če vas bo kakšen nadpameten znanec začel prepričevati, da je tisočletni hrošč stkan iz megle, mu postrezite s podatki, ki jih boste našli na tej strani. Obisk pa vam priporočam tudi sicer. Zelo zabavno branje.

Vasja Ocvirk, Novi tednik, 6. 1. 2000