Čeprav se kdaj zdi drugače, se v Celju zadnja leta diha vse lažje


“Vzemite Bronhi, lažje se diha,” je bila v izdihljajih rajnke Jugoslavije izjemno priljubljena reklama za Kraševe bonbone. A bili so časi, ko je bila onesnaženost zraka v nekaterih slovenskih mestih nemaokrat tako visoka, da še Brongiji ne bi pomagali. Celje s svojo težko industrijo je bilo pogosto na čelu tovrstnih mest.

Nekaterim debatam ob prehodu iz starega v novo leto navkljub velja, da je mesto Celje v zadnjih letih naredilo napredek pri kakovosti zraka, ki ga dihajo Celjani. Še pred leti je bilo Celje predvsem v zimskih mesecih med najbolj onesnaženimi mesti v Sloveniji, ko je šlo za prisotnost delcev PM10 in PM2,5 v zraku.

Še leta 2017 smo na Celje.info onesnaženost zraka v knežjem mestu na podlagi merljivih podatkov primerjali s tistim v večmilijonskem Pekingu, dovoljeno povprečno dnevno vrednost trdih delcev v zraku pa je mesto na letni ravni preseglo tudi petdesetkrat, posamezna leta pa še večkrat.

Kot kaže spodnji graf, Celje zadnja leta dovoljeno mejno vrednost morda presega zgolj še nekajkrat. Denimo na prehodu iz starega v novo leto, ko veselo pokajo ognjemeti in povečujejo količino trdih delcev v zraku.

Pod dovoljeno mejo največ 35 preseganj mejne dnevne vrednosti PM10 delcev v koledarskem letu bo Celje skoraj zagotovo tudi v zaključenem letu 2024, saj sta merilni mesti (sicer brez decembrskih podatkov) pri bolnici zabeležili 18 in na Ljubljanski 15 dni takšnih preseganj.

Kot smo poročali pred dnevi, bodo ob Mariborsko cesto, ki v Celju spada med najprometnejše, vrnili začasno merilno postajo, ki so jo od tam na Ljubljansko cesto prestavili leta 2022.

ARSO v Celju meri kakovost zraka že od leta 1990, ves čas na isti lokaciji ob Splošni bolnišnici Celje. Med letoma 2017 do 2021 so meritve izvajali še na prometni lokaciji CE Mariborska, v letu 2021 je bilo to merilno mesto prestavljeno na Ljubljansko cesto. Poleg teh meritev se od leta 2007 na območju Celja izvajajo meritve različnih onesnaževal še na avtomatski merilni postaji (AMP) Gaji, katere skrbnik je Mestna občina Celje.

Iz spodnjega grafa, ki prikazuje število dni s preseženo dnevno mejno vrednostjo onesnaženosti zraka z delci PM10, je razviden bistven napredek, sploh od leta 2017 naprej, kar sovpada z našo znamenito primerjavo Celja s Pekingom, ko gre za prisotnost trdih delcev v zraku.


Število preseganj dnevne mejne vrednosti PM10 v obdobju od leta 2002 do 2023 (vir: ARSO)
Opomba: Leta 2021 se je merilna postaja z Mariborske ceste prestavila na Ljubljansko cesto – blizu II. OŠ.

Spodnja grafa kažeta pomemben vpliv prazničnega časa na količino škodljivih trdih delcev v zraku, kar je v največji meri posledica pirotehničnih sredstev. Višek so delci PM10 in PM2,5 dosegli ravno na silvestrski večer, čemur je sledil velik padec in nato ponovni vzpon v prvem vikendu novega leta:

Preseganja letnih standardov kakovosti zraka ni več

Rezultati monitoringa kakovosti zunanjega zraka kažejo, da v Celju od leta 2020 niso za nobeno onesnaževalo preseženi predpisani letni standardi kakovosti. V preteklih letih se je bistveno zmanjšala onesnaženost zraka z žveplovim dioksidom. Tudi koncentracije delcev PM10 se na letni ravni zmanjšujejo in ne presegajo dovoljene letne vrednosti. Do preseganja mejnih dnevnih vrednosti prihaja samo pozimi, ko se ostalim virom pridružijo kurišča za ogrevanje. Pomembna dejavnika sta tudi tranzitni promet skozi mesto in kotlinska lega Celja.

V Mestni občini Celje čistejši zrak zagotavljajo s širjenjem daljinskega ogrevanja, energetsko obnovo javnih zgradb in ukrepi trajnostne mobilnosti (KolesCE, Celebus, električne polnilnice, sistem Park&Ride, mreža kolesarskih povezav …). S projekti in z ukrepi na področju trajnostne mobilnosti si prizadevajo, da bi ljudi čim bolj spodbujali k uporabi javnega prevoza in koles ter tako zmanjšali število avtomobilov v mestu.