S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Podjetje STC-Interfruct želi postati vodilno v Sloveniji pri preskrbi s prehrambenimi izdelki – Mesečni promet v celjskem cash&carry centru najmanj 100 milijonov tolarjev
Mešano podjetje STC-Interfruct, ki sta ga lani spomladi ustanovila STC Celje in madžarska trgovska veriga Interfruct, v kateri je ves kapital v rokah nemške družbe Tengelmann, je v ponedeljek na Kidričevi ulici v Celju odprlo svoj prvi cash&carry center. Naložba je vredna preko 200 milijonov tolarjev, v centru pa na 3000 kvadratnih metrih prodajnih površin ponujajo več kot 5.000 domačih in tujih prehrambenih izdelkov.
Cilj podjetja, ki ima sedež v Celju, je širiti verigo Interfruct v Slovenijo in nato naprej na jug. V petih letih nameravajo v več jih slovenskih mestih odpreti še devet cash&carry centrov, ki bodo organizirani podobno kot centri v zahodni Evropi. »V Sloveniji želimo postati vodilni pri oskrbi s prehrambenimi izdelki, kar naj bi nam glede na visoko kakovost in razmeroma nizke cene tudi uspelo,« je povedal direktor STC-Interfructa Igor Vukotič. »Pričakujemo, da bomo okrog 65 odstotkov prometa ustvarili z velikimi kupci, to je trgovci, gostinci, šolami in bolnišnicami, ostalo pa naj bi bili individualni potrošniki. Če ne bodo za vse enake, omejitev minimalne vrednosti nakupa, kot jo imajo podobni centri v tujini, pa ne bo. Določene bodo najmanjše nakupne količine.« V Celju naj bi sprva naredili na mesec za okrog 100 milijonov tolarjev prometa, ki pa ga bodo skušali čim prej še povečati, saj znaša povprečna me sečna realizacija Interfructovih cash&carry centrov v drugih državah preko 3 milijone mark.
V celjskem centru je približno 10 odstotkov vseh izdelkov uvoženih, posebno pozornost pa so namenili sadju in zelenjavi, saj menijo, da trenutna ponudba v Sloveniji, za katero sta značilna slaba kakovost in evropske cene, ni primerna. Po besedah Igorja Vukotiča so v izbor izdelkov želeli vključiti čim več domačih dobaviteljev, ki so s tem dobili tudi možnost, da svoje proizvode ponudijo v vseh Interfructovih centrih po Evropi.
Wolfgang Stein, predstavnik nemškega kapitala v STC-Interfruct: »Za širitev verige Interfruct v Slovenijo smo se od ločili zato, ker je med državami v tem delu Evrope gospodarsko najbolj razvita in predstavlja dobro odskočno desko za prodor centrov cash&carry tudi v ostale države jugovzhodne Evrope. STC je odličen partner, saj se je že doslej ukvarjal s trgovinsko dejavnostjo. Prepričan sem, da bomo z dobrimi cenami in visoko kakovostjo izdelkov privabili čim več kupcev. Ne samo v celjski center, ampak tudi v vse tiste, ki jih še nameravamo zgraditi.«
Marko Brezigar, generalni direktor STC Celje: »Prepričan sem, da bo Celje, tudi ob po moči mešanega podjetja STC-Interfruct, kmalu spet postalo regijsko trgovsko središče. Ve sel sem, ker je sedež podjetja v Celju, saj se bo od tu širili po Sloveniji in najverjetneje tudi preko mej, kar lahko mestu prinese veliko koristi.«
Janja Intihar, foto: Gregor Katič, Novi tednik, 20. 1. 2000
*cena časopisa: 280 tolarjev