Nekdanjo ministrico razburilo, da so se dekleta na eni od celjskih tehničnih šol učila ličenja in urejanja pričeske


Emilija Stojmenova Duh, nekdanja ministrica za digitalno preobrazbo, je v politiki zaradi negospodarnega vodenja svojega resorja že zgodovina. Kljub temu pa tu in tam s svojimi oglašanji na družabnih omrežjih dviguje prah v slovenskem javnem prostoru.

Pred časom je odmeval njen ogorčen odziv na napovedano martinovanje v prostorih šolske telovadnice, ki je zaradi reakcije nje in poslanke Svobode Tamare Vonta kasneje odpadlo. Tokrat pa se je obregnila ob pripravo delavnic, imenovano Dan za dekleta v tehničnih poklicih, ki so jo sicer že lani nekaj pred dnevom žena izvedli na Srednji šoli za kemijo, elektrotehniko in računalništvo Šolskega centra Celje.

Stojmenova Duh namreč meni, da gre za neprimeren način obeleževanja mednarodnega dneva žensk.

Na Srednji šoli za kemijo, elektrotehniko in računalništvo (SŠ KER) v Celju so lani dva dni pred 8. marcem za dijakinje smeri kemijski tehnik in računalniški tehnik organizirali predavanji in tri delavnice, na katerih so se učile ličenja in urejanja pričeske za posebne priložnosti, na delavnici pilatesa so se učile sproščanja telesa in duha.  Prvo predavanje šolske psihologinje in svetovalne delavke je imelo naslov Takšne smo, v drugem pa so predstavniki znane kozmetične znamke iz Rogaške Slatine prikazali, kako se pravilno neguje obraz.

Tovrsten pristop k opolnomočenju deklet pa je zmotil bivšo ministrico in ustanovno članico Združenja za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja ONA VE, Emilijo Stojmenovo Duh. Pred dnevi je na omrežju X objavila obvestilo celjske šole o lanski delavnici ter zraven sarkastično zapisala: “Če to ni močna motivacija za to, da bi se več deklet odločilo za tehniške poklice, potem res ne vem, kaj bi bila!” Ter še izrazila upanje, da bodo na šoli letos 8. marec primerneje obeležili.

Svoj komentar je Stojmenova Duh dodatno pojasnila za Siol, češ da šola s takšnim poudarjanjem stereotipno ženskih dejavnosti utrjuje predstavo, da mora biti ženska v tehničnem poklicu še vedno osredotočena na svoj videz.

Kot še poroča Siol, je ravnateljica SŠKER Anita Laznik v odzivu izrazila obžalovanje, da bivša ministrica dela svoje zaključke brez da bi se pozanimala o vsebini in namenu dogodka, ki ni bil promocijske narave, niti z njim niso nagovarjale deklet, da se odločijo za tehniški poklic.

Komentarji v prid šole, ne pa bivše ministrice

Komentarji na “intervencijo” Stojmenove Duh so bili do njenega razmišljanja pretežno odklonilni. Uporabnik X-a AnGusBlacksmith je denimo zapisal: In ta komentar pride od ženske, ki se bolj spozna na ličenje kot na stroko, v kateri deluje, poučuje in kjer je bila (zelo neuspešna) ministrica.” Luka Knez pa je na istem omrežju razmišljal takole: In kaj je narobe s tem? Popolnoma pravilno, da si lahko dvigujejo samozavest na takšen način, če želijo . Ali je po vaše, edino sprejemljivo lepotičenje, če se spremeni spol? Ste kar precej izgubili kompas v vaši glavi …”.

One vedo

Združenje ONA VE je sicer Stojmenova Duh ustanovila še z nekaj pomembnimi ženskami in sicer aktualno predsednico republike Natašo Pirc Musar, evropsko komisarko Marto Kos ter strokovnjakinjo za komuniciranje in organizacijo dogodkov, Matejo Malnar Štembal.

Emilija Stojmenova Duh prva z desne (zajem slike onave.si)

 

V združenju želijo doseči večjo zastopanost žensk v medijih, “da bodo strokovnjakinje bolj vidne in slišane.”  kar naj bi doprineslo k večji enakosti spolov.

Vsaj za bivšo ministrico Stojmenovo Duh lahko ocenimo, da s svojo medijsko izpostavljenostjo svojemu združenju ni naredila velike usluge, kot mu je tudi ne dela s tovrstnim javnim oglašanjem na spletnih kanalih, ki ji po prisilnem odhodu iz politike ostajajo njena edina pot do javnosti.