V Kopru razstavljeni prispevki, ki so jih celjski dijaki ustvarjali za ugleden nemški časopis FAZ


V Kopru so odprli razstavo projekta Odkrijte Slovenijo v Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), v katerem so dijaki in učenci pisali prispevke za ugleden nemški časopis.

Projekt vključuje 29 mladih iz osnovnih in srednjih šol Celja in Ptuja, ki ustvarjajo članke o Sloveniji, objavljene v nemškem časopisu FAZ.

Razstava v koperski palači Tiepolo-Travisi predstavlja članke iz Celja, Maribora in Ptuja, objavljene v preteklih letih, med katerimi je bilo lani objavljenih deset prispevkov. Prispevki opisujejo ljudi, dogodke in znamenitosti v Celju in Sloveniji. Vodenje projekta v Sloveniji prevzemata dr. Gerald in dr. Monica Hühner iz zavoda Discimus Lab, projekt pa podpirata tudi Mestna občina Celje in Zavod Celeia Celje.

Dijakinja Tjaša Pavc na dogodku; vir foto: Mestna občina Celje

Otvoritve so se udeležili celjski učenci, dijaki, mentorji ter umetnika Lila Prap in Dalibor – Bori Zupančič, ki sta bila lani portretirana v enem izmed člankov. Dogodek so z nagovori otvorili Rado Pišot, Lenart Škof in nemška veleposlanica Sylvia Groneick, svoje vtise pa so delili tudi mladi udeleženci projekta.

V lanskem novembru je na primer nemški časopis objavil reportažo o Tehnoparku Celje, ki so jo napisali Urh Štrakl, Janez Petriček in Jure Skrbinšek. Objavljena je tako v tiskani izdaji FAZ, ki dnevno doseže naklado okoli 182.800 izvodov, kot tudi na spletni strani časnika z dnevnim dosegom približno 850.000 bralcev.

Vir foto: Mestna občina Celje
Zelo sem hvaležna da lahko ustvarim delo, ki je del najbolj prestižnega nemškega časopisa”

V projektu ustvarja 29 mladih iz OŠ Lava, OŠ Frana Roša, SIC Alma M. Karlin, Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje, Gimnazije Celje – Center in OŠ Videm pri Ptuju. Prispevke sta za časopis pisali tudi dijakinji Vanesa Stanko in Tjaša Pavc iz Srednje šole za strojništvo, mehatroniko in medije Šolskega centra Celje. Dijakinji smo povprašali o vtisih sodelovanja na projektu.

Vanesa je pisala o mlademu Janu Fonda, ki je zaradi raka izgubil nogo: “Pisala sem o Janu Fonda. Športniku, glasbeniku in modelu, ki se mu je življenje v trenutku obrnilo na glavo, ko je spoznal, da ima kostnega raka. Opisala sem njegov proces sprejema novice, postopka zdravljenja in kako živi sedaj, ko je za marsikoga “invalid”,” Tjaša pa se je podala v svet filma in predstavila slovenski celovečerec Šepet Metulja, ki je nastal na njihovi šoli in prejel 3 Zlate role, saj si ga je ogledalo več kot 77.000 gledalcev.

Od leve proti desni novinarke Zoja Iršič, Tjaša Pavc in Vanesa Stanko, spredaj Jan Fonda; vir foto: ŠCC SMM

Za pisanje o nadobudnemu najstniku in filmu sta se odločili zaradi močne sporočilnosti, ki jo nosita.

Obema sodelovanje veliko pomeni, saj sta se ob tem veliko naučili in spoznali učene novinarje, Tjaša pa je dodala še: “Meni to sodelovanje pomeni res veliko, saj sem spoznala in se naučila veliko novega, hkrati pa sem si tudi izboljšala znanje tujih jezikov. Zelo sem hvaležna da lahko ustvarim delo, ki je del najbolj prestižnega nemškega časopisa.

Tjaša se je tekom sodelovanja v projektu naučila mnogo novih veščin, kot so samoorganizacija, pisanje člankov, ustvarjanje intervjujev in razumevanje, kaj postaviti v ospredje članka, da bo ta bralcem zanimiv, Vanesa pa je našla nov razlog, zakaj ceniti naše življenje: “Ne nazadnje sem ob Janovi zgodbi in njegovem pripovedovanju spoznala, da moramo živeti v trenutku in ceniti kar nam je dano, saj nikoli ne veš kdaj se vse obrne na glavo.