Pri rednem vzorčenju kontrolnih živali je bil na podlagi pozitivnih rezultatov laboratorijskih preiskav kontrolnih živali na območju Celja in Slovenj Gradca postavljen sum na prisotnost BTV. Živali niso imele znakov bolezni, temveč je bila ugotovljena prisotnost protiteles.
V Sloveniji za ohranitev statusa države, uradno proste BTV, redno izvajamo sistematično spremljanje (monitoring) stanja z vzorčenjem dovzetnih živali, ki niso bile cepljene (t. i. kontrolne živali).
Ko se je bolezen v letu 2007 močno razširila po severni in zahodni Evropi, so se prizadete države soočale s povečano smrtnostjo živali ter izgubo proizvodnje, kar je povzročilo hudo gospodarsko krizo v kmetijstvu.
Virus se ne prenaša z živali na žival s kontaktom ali izločki, temveč ga prenašajo krvosesne mušice iz rodu Culicoides.
Ko je enkrat bolezen prisotna na območju države, je najučinkovitejši oziroma edini ukrep za izkoreninjenje bolezni zaščitno cepljenje.
Človek sicer na bolezen modrikastega jezika ni dovzeten.
Poizvedbe z namenom pridobitve dodatnih informacij glede možnega vira okužbe in nadaljnja diagnostika za potrditev bolezni so v teku. Ker ima Slovenija status, prost BTV, in gre za morebitni prvi primer BTV v državi po letu 2016, so bili vzorci poslani na potrditev tudi v referenčni laboratorij EU.
O rezultatih in nadaljnjih ukrepih bomo deležnike in zainteresirano javnost bodo z Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin sprotno obveščali.
Zaradi širjenja bolezni modrikastega jezika v več evropskih državah so pristojne institucije rejce že oktobra 2024 pozvale k previdnosti pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav EU. Premiki okuženih živali so namreč najpogostejši način vnosa bolezni na nova območja.