Društvo fotografov SVIT na ogledu Fotohiše Pelikan in predavanju o IR svetlobi v fotografiji


V sredo ob 17.uri so si člani Društva Fotografov SVIT, pod vodstvom predsednice društva gospe Lidije Polajžer, ogledali prenovljeno Fotohišo Pelikan. Po ogledu pa jim je Robert Gajšek predaval o infrardeči svetlobi v fotografiji.

Predstavniki Muzeja novejše zgodovine Celje so prikazali bogato zgodovino fotografske dediščine Josipa Pelikana in pomen njegovega dela za mesto Celje in slovensko fotografijo.

Ogled nam je omogočil vpogled v zgodovinski razvoj fotografskih tehnik in ohranjanje neprecenljive kulturne dediščine skozi razstavo njegovega fotografskega ateljeja, postopke in tehnike dela ter ohranjene umetniške fotografije,” pravijo v društvu.

Med ogledom so spoznali utrinke privatnega življenja in družine velikega fotografa, njegovo bogato fotografsko dediščino, originalno fotografsko opremo. Ogledali so si prikaz, kako je potekalo fotografiranje, razvijanje in tiskanje fotografij v preteklosti.

Foto: Tomaž Kolar

Seznanili so se tudi s prizadevanji za ohranjanje in restavriranje bogate Pelikanove zapuščine ter ohranjanje tega znanja za prihodnje generacije. Velik del bogate zapuščine in gradiv velikega fotografa še čaka na nadaljnjo obdelavo, ki jo bo opravil Muzej novejše zgodovine Celje.

Robert Gajšek predaval o IR fotografiji

Robert Gajšek z nagrajeno fotografijo. Foto: Tomaž Kolar

Po ogledu je v novi predavalnici na podstrešju Robert Gajšek pripravil predavanje o infrardeči (IR) svetlobi v fotografiji. Predavanja se je udeležilo okoli 40 poslušalcev različnih področij, ki jih zanima fotografija.

Robert Gajšek se že nekaj časa ukvarja s fotografijo in ima strokovni naziv F1 FZS. Rad eksperimentira z novimi tehnikami, tudi z IR fotografijo. Na natečaju v Ameriki je tako osvojil drugo mesto v kategoriji Chrome Candy, kar je bilo objavljeno in predstavljeno tudi v spletni izdaji revije Forbes.

Gajšek je govoril o zgodovini IR fotografije in uporabi IR fotografije v znanosti: astronomija, ekologija, medicina … Predstavil je, kako vesoljski teleskopi, kot je James Webb Space Telescope, izkoriščajo infrardečo svetlobo za opazovanje oddaljenih galaksij, meglic in planetov.

Predstavil je dve tehniki IR fotografije: Chrome fotografija in IR Candy Chrome fotografija. Chrome fotografija izkorišča posebne filtre in osvetlitev, ki omogočajo ustvarjanje edinstvenih barvnih efektov. IR Candy Chrome fotografija pa gre korak dlje, saj s pomočjo infrardeče svetlobe ustvarja slike z nadrealističnimi barvnimi prehodi in poudarki, ki jih v klasični fotografiji ne moremo doseči.

Foto: Tomaž Kolar

V društvu SVIT so bili nad predavanjem navdušeni: “Predavanje je bilo izjemno zanimivo in poučno, saj so poslušalci pridobili nov vpogled v zgodovino, tehnike in sodobne aplikacije infrardeče fotografije.

Razumevanje infrardeče svetlobe in njene vloga v naravi nam omogoča bolj ceniti in razumeti napredek znanosti na številnih področjih, kjer IR fotografija odpira nova spoznanja in možnosti tako za raziskovalce kot ustvarjalce.