Celje se predstavlja kot mesto navdiha


V Celju so nedavno gostili dvodnevno mednarodno srečanje projekta z nazivom Cities@Heart (prevajamo z: mesta v srcu, op.), ki združuje mesta iz vse Evrope s skupnim ciljem: ustvarjanje živahnih, vključujočih in uravnoteženih mestnih središč.

Udeleženci pri Muzejem novejše zgodovine Celje; foto: LR Photography

Dogodek je zbral udeležence iz Sliga (Irska), Granade (Španija), Quadrilatera (Portugalska), Fleurusa (Belgija), Lamie (Grčija), Cesene (Italija), Krakova (Poljska) in Pariza (Francija).

Služba za odnose za javnostmi Mestne občine Celje je zapisala, da so bili udeleženci navdušeni tako nad Celjem kot nad tukajšnjimi pristopi k urbanemu razvoju.

Udeleženci so obravnavali pomembne teme za urbane izzive in izmenjevali znanja. Organizirali so okroglo mizo o ukrepih za živahno mestno središče, se pogovarjali o družinam prijaznem mestnem središču in jim predstavili, kako to pri nas podpirajo podjetja in javne ustanove. Predstavili so jim razpis za neprofitna stanovanja za mlade in družine, primere dobrih praks v urbanem načrtovanju, jih popeljali na urbani sprehod in ogled kulturne dediščine, jim predstavili trajnostne rešitve in razpravljali o diverzifikaciji ponudbe v mestnem središču.

Utrinek izpred Kvartirne hiše; foto: LR Photography

Pri predstavitvi dobrih praks so znanje in izkušnje združili sodelavci Mestne občine Celje, Zavoda Celeia Celje, družbe Nepremičnine Celje, Tehno parka Celje, Muzeja novejše zgodovine Celje, Galerije sodobnih umetnosti in aktivni občani.

Poleg strokovnih vsebin je dogodek omogočil tudi neformalno izmenjavo izkušenj. Z obiskom Celjskega gradu in Fotohiše Pelikan so udeležencem pokazali, da lahko zgodovina postane del sodobne mestne identitete.

Celje kot vir navdiha

Utrinek izpred obnovljenega kioska; foto: LR Photography

Ena od udeleženk iz Italije je ob vrnitvi zapisala vtise s študijskega obiska v Celju, ki so jo najbolj navdušili:

  • Trgovine v središču so v precejšnji meri v javni lasti, kar ohranja nizke najemnine in omogoča dejavnosti, ki so bolj primerne za zgodovinsko središče.
  • Iz degradirane stavbe v zgodovinskem središču je Celje ustvarilo Tehnopark za otroke in mlade, ki vsako leto privabi na tisoče obiskovalcev.
  • Vprašanje bivanja se obravnava z namenom vključevanja, pa tudi sodelovanja v kulturnem življenju mesta.