Okrožno sodišče v Celju je danes izreklo oprostilo sodbo prvoobtoženemu Branku Kastelicu in soobtoženima Janezu Janši in Klemnu Gantarju v medijsko razvpiti zadevi Trenta. Tožilstvo je očitalo zlorabo položaja v škodo Imosa, Janši in Gantarju pa pomoč pri tem dejanju ter za Janšo in Kastelica zahtevalo dve leti zapora, za Gantarja pa pogojno kazen.
Sodni proces so spremljali protesti Janševih privržencev pred sodiščem ter obtožbe o politično montiranem procesu in “krivosodju”. To je zdaj izreklo oprosilno sodbo.
Po izreku je predsednik SDS-a Janša tako nagovoril zbrane protestnike:
“Po skoraj petnajstih letih zasliševanj, procesov, medijskega blatenja, kraje zdravja in življenja, svobode in časa, je bila izrečena oprostilna sodba.” je dejal Janša in dodal, da se to ne bi zgodilo, če ne bi bilo protestnikov. Zahvalil se jim je ter njegovi družini, ki mu je stala ob strani ter kolegom, ko so se z njim borili. “Kljub vsemu, da je šlo od samega začetka za sodno farso, je tožilec zahteval 2 leti zapora. Kljub temu, da nismo bili obsojeni, nam je bilo vzeto več,” je nadaljeval Janša in dodal: “Ta zmaga danes je v narekovajih. Naš boj tukaj ni končan. Ker drugi, ki so v podobnih postopkih, na stotine ljudi, ki jih ne poznate, sodnik Radonjič, polovica mojih kolegov iz zadnje vlade, ki je v času Covida reševala zdravje in življenje, je v raznih postopkih.” Zato se bo boj nadaljeval, je zaokrožil oproščenec.

Zaradi shoda v podporo Janši pa je policija od 11:30 ure dalje začasno omejila gibanje na območju hodnika za pešce, pred stavbo sodišča na Prešernovi. Za takšen ukrep so se odločili zaradi “zagotavljanja varnosti oseb, objektov in okolice.” Kot so še dejali, bodo uporabili tehnična sredstva za fotografiranje in video snemanje. “Želimo, da bi shod potekal mirno, varno ter da ravnanja posameznikov ali skupin ne bi na kakršenkoli način ogrožala splošne varnosti ljudi,” so zapisali na celjski policijski upravi.
Zadeva sega v leto 1992, ko je Janša kupil 15.000 m² veliko parcelo v Triglavskem narodnem parku za približno 5.000 evrov. Leta 2005, med prvim premierskim mandatom, je Janša za 236.000 evrov kupil stanovanje v Ljubljani, delno financirano s prodajo manjše nepremičnine (91.000 evrov) in parcele v Trenti (131.000 evrov). Tožilstvo trdi, da je Imos preplačal parcelo, češ, da je bila vredna le okoli 20.000 evrov, da bi Janši omogočil nakup stanovanja, kar označuje kot korupcijo. Posel je vključeval prenos denarja prek Eurogradenj, ki je parcelo kasneje prodala Imosu za 146.000 evrov.
Sodna cenitev iz 2016, ko se je Imos znašel v stečaju, je parcelo ovrednotila na 17.655 evrov, čeprav je bila na dražbi kasneje prodana za 127.500 evrov. Obramba vztraja, da je bila parcela tržno vredna, in zavrača obtožbe. Tožilstvo Kastelicu tako očita zlorabo položaja v škodo Imosa, Janši in Gantarju pa pomoč pri tem dejanju. za Janšo in Kastelica zahteva dve leti zapora, za Gantarja pa pogojno kazen.
Sodna preiskava, sprožena po ovadbi KPK leta 2013, je trajala pet let, postopek pa se je zavlekel zaradi pravnih manevrov obrambe. Zadeva lahko zastara marca 2027. Današnja sodba še ni pravnomočna.
Današnja sodba v zadevi Trenta še ni pravnomočna, saj se lahko nanjo tožilstvo pritoži. V tem primeru bi lahko prišlo tudi do zastaranja, saj je zastaralni rok marca 2027.
