V Tehnoparku Celje otvorili 2. Festival robotike in umetne inteligence: Znanost in umetnost za vse generacije (foto, video)


V četrtek se je sredi Celja pričel 2. Festival robotike in umetne inteligence, ki v prostore Tehnoparka vabi vedoželjne obiskovalce vseh generacij.

V Tehnoparku Celje se je s četrtkom začel drugi Festival robotike in umetne inteligence, ki bo do 27. aprila združeval domače in mednarodne strokovnjake, umetnike, raziskovalce ter predstavnike tehnoloških podjetij. Otvoritev desetdnevnega festivala je s svojim obiskom in nagovorom počastil častni gost Jurij Krpan, umetniški vodja Zavoda Kersnikova, prisotne pa sta pozdravila tudi podžupan Mestne občine Celje Simon Jevšinek in direktorica Tehnoparka Celje Andreja Erjavec, ki je festival tudi uradno odprla.

Festival bo do 27. aprila ponujal pester program, ki je primeren tako za otroke in najstnike, kot tudi za odrasle. V prostorih Tehnoparka se bodo odvile predstavitve enajstih inovativnih projektov, kot so DIY Robotki, interaktivne skulpture EERIE ME, ter projekt The Cell, osredotočen na regenerativno medicino.

Obiskovalci bodo spoznali tudi projekte podjetij EMA in Etra, kot sta Kolaborativni robot in Tesla Coil, ter industrijsko robotsko roko Yaskawa MotoMini. Poleg razstav bodo potekala predavanja o temah, kot so nevro robotika, rehabilitacijska robotika in komunikacija med človekom in strojem.

Festival, ki ga Tehnopark Celje pripravlja v sodelovanju z dr. Mašo Jazbec, gosti mednarodni umetnici Mónico Rikić in Ano Rajčević ter strokovnjake z Univerze v Mariboru, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko ter dijake Šolskega centra Celje. Pester program dogajanja v času festivala preverite tukaj.

Na festivalu sodelujejo tudi učenci Šolskega centra Celje; vir foto: FB/ŠC Celje, Gimnazija LAVA
Mi uporabljamo tehnologijo, ne pa tehnologija nas.”

Jurij Krpan je poudaril pomen tega, da se ljudje čim bolje naučimo uporabljati tehnologijo: “Dandanes imamo vsi en superračunalnik v žepu, in od nas je odvisno, če bomo tega uporabili samo za Facebook, ali pa ga bomo uporabili tudi zakaj bolj kreativnega in inovativnega.” Ob tem je dodal še: “Mi uporabljamo tehnologijo, ne pa tehnologija nas. To velja samo, če mi tehnologijo razumemo.

Dr. Maša Jazbec je izpostavila pomen tega festivala, saj je po njenem mnenju robotika ena izmed najhitreje rastočih panog in jo je potrebno približati javnosti: “Včasih smo se spraševali, za kaj bi uporabljali robota, danes pa se spražujemo za kaj ga bi lahko uporabili, sploh ni več vprašanje, če ga želimo,” in dodala, da so poklici na področju robotike vedno bolj iskani.

Ob tem je vse povabila na festival in zaključila: “Nujno je, da se spoznamo s temi tehnologijami, kajti dejstvo je, da živimo z roboti in na nas je, kakšno življenje bomo ustvarili.

Direktorica Andreja Erjavec

Direktorica Tehnoparka Celje Andreja Erjavec je poudarila, da letos v primerjavi z lanskim letom na festivalu predstavljajo več umetniških projektov in so dogajanje prilagodili večim generacijam: “Festival je namenjen tako otrokom in dijakom, kot tudi odraslim, tako da ga priporočamo za družinske obiske,” ob tem pa dodala še: “Vidimo, da je zelo pomembno, da se že mladi spoznajo z robotiko, da lahko s tem razvijajo svojo kreativnost, saj se potem lahko že v osnovni šoli usmerijo v pravo izobraževanje.”

Tehnopark Celje po lanskem odličnem letu s 30 % povečanjem števila obiskovalcev letos sicer še naprej beleži rast.

V nadaljevanju si oglejte fotografije in video z otvoritve festivala:

 

In še fotografije: