Potem, ko so pred poletjem platane, ki stojijo nasproti celjskega kina Metropol krasili napisi, ki nasprotujejo njihovemu poseku, se aktivnosti občanov, ki jim je mar za tovrstno mehko tematiko, ki pa je z mnogih vidikov izjemno simbolna, nadaljujejo.
Tudi tokrat so ob drevesih nastala različna sporočila, obenem pa so pričeli z zbiranjem podpisov k peticiji. Občani jo lahko podpišejo v Metropolu ali preko spleta (klik!)
V nadaljevanju besedilo peticije:
OHRANIMO DREVESA V CELJU
PETICIJA ZA OHRANITEV DREVES V CELJU
S podpisi izražamo nestrinjanje z urejanjem javnih površin na način, da se po nepotrebnem odstranjujejo drevesa. Mesto potrebuje zelene površine zato zahtevamo, da se nemudoma ustavi vsakršno nadaljnje sekanje. Stara drevesa v mestu so dodana vrednost bivanju. Zavračamo potrošniško logiko pri urejanju javnih površin v Celju. Drevesa niso zgolj blago, ki bi ga bilo moč ‘nadomestiti’ z ‘novimi’ sadikami. Kajti ‘novo’ v tem kontekstu pomeni zanikanje organske in zgodovinske vloge rasti – ne samo dreves, temveč tudi samega mesta Celje. Sekanje dreves pomeni prekiniti določen vidik življenja v mestu in prekiniti z njegovimi zgodovinsko-pričevalnimi kvalitetami, s katerimi se identificiramo celjani. Celje si kot mesto z bogato tradicijo zasluži več!
‘Nadomeščanje’ dreves je neprimerno tudi s funkcionalnega vidika. Vsakdo ve, da drevo za rast potrebuje svoj čas. Primerno veliko drevo v javnem prostoru daje dovolj sence v poletnem času, da se lahko prebivalci na teh površinah zadržujejo in prispevajo k spontanemu mestnemu skupnostnemu življenju – torej življenju mesta ki ni pogojeno zgolj z vidika izpolnjevanja osnovnih pogojev za bivanje. Poleg te očitne funkcionalne lastnosti, so drevesa zatočišče za ptice in druge člene mestnega ekosistema. Če si stroka in občina prizadevata s prenovo izboljšati kvaliteto mestnih trgov in ulic, naj torej s svojo podporo priznata drevesom ključno vlogo vsaj v ključnih naštetih vsebinah.
Ob prenovi javnih površin starega mestnega jedra, zlasti pa ob izvedbi protipoplavnih ukrepov je v Celju padlo veliko preveč dreves. Za njimi ostajajo le še gole tlakovane površine. Ohranimo vsaj tista, ki so še ostala. Nočemo živeti v betonski puščavi!
UNIČILI SO
– Nekoč zelena, z drevesi obrasla nabrežja Savinje in njenih pritokov se spreminjajo v pusta kamnito betonska korita,
– Stara mogočna drevesa na trgu celjskih knezov je nadomestil asfalt in neuporabne steklene kupole,
– Tik pred propadom so stoletni kostanji v mestnem parku ob Partizanski ulici,
– Posekane so breze pri Splavarskem mostu pred knjižnico,
– Posekana so drevesa pri tržnici ob Savinovi ulici,
– Posamična drevesa v mestu potihoma izginjajo ali pa jim grozi skorajšnji posek
DOMNEVNO NAMERAVAJO KMALU POSEKATI
– Platane pred Metropolom hočejo zamenjati z novimi, dragimi sadikami, ki bodo potrebovale desetletja, preden bodo dala enakovredno senco. Nikoli pa ne bodo enakovredna zgodovinski, krajinski in družbeni vlogi v mestu Celje.
– Javorje na Glavnem trgu
– Javorje na Prešernovem trgu
– Nekatera drevesa na celjski tržnici ob Linhartovi ulici
– …Mnoga druga drevesa, ki jih hočejo nadomestiti z ‘novimi’, neenakovrednimi in deloma neustreznimi sortami
ZAHTEVAMO!
– Zahtevamo ohranitev dreves in takojšnjo ustavitev vseh posekov v mestu Celje!
– Zahtevamo ukinitev negospodarne porabe javnega denarja zaradi nepotrebnega nakupa novih sadik!
– Zahtevamo konec krčenju zasajenih zelenih površin!
– Zahtevamo intenzivnejšo ozelenitev mesta!
– Zahtevamo, da občina NEMUDOMA vključi javnost in strokovnjake v debato o načinu nadaljnjega urejanja odprtih javnih in zelenih površin v mestu!
– Zahtevamo, da se občina v imenu meščanov zaveže k trajnemu ohranjanju zelenih površin, kar naj potrdi z ustreznim sklepom mestnega sveta!
PRIČAKUJEMO
– od MOC se pričakuje, da bo ohranil vsa obstoječa drevesa. V kolikor pa predvideva njihovo odstranitev, naj organizira javno debato s strokovnimi službami MOC, strokovnjaki, ki se na predmet razprave (drevesa) spoznajo in laično javnostjo; na javni debati naj se prestavijo dejstva za in proti, posege pa naj MOC nadaljuje šele po doseženem konsenzu na tej javni debati
SICER…
– Če MOC ne upošteva naših pričakovanj in pade še eno drevo brez argumentirane razprave, bomo podali prijavo na ustrezne institucije, nevladne organizacije, varuhinjo človekovih pravic in ostale strokovne službe s področja varstva narave, gozdov in kulturne dediščine.
V skrajnem primeru pa bomo organizirali protestne shode in zahtevali od MOC, da prisluhne javnemu mnenju na tak način