Izbrana trasa ceste skozi Tremerje


Problem ureditve ceste skozi Tremerje je star že 15 let in je bil zapisan v številnih razvojnih načrtih. Izdelali so številne variante nove trase, končne rešitve pa niso sprejeli, ker do lani ni bil izdelan detajlnejši geodetski za območje Tremerij. Na zadnji seji celjskega izvršnega sveta pa so sprejeli sklep, da gre osnutek ureditvenega načrta za rekonstrukcijo in prestavitev magistralne ceste skozi Tremerje v javno razpravo. To pomeni, da naj bi bil problem v kratkem – vsaj na papirju – rešen.

Med variantami so se po pogovorih s prizadetimi lastniki zemljišč in krajevno skupnostjo Pod gradom odločili za traso, ki bo potekala na vzhodni strani železnice z nadvozom na severni strani.

Takšno usklajevanje je bilo potrebno tudi z laško občino, saj sega del trase na njeno območje. Poseg pa so morali uskladiti tudi z republiškimi , saj je vsaka od variant predvidevala poseg na prvo kmetijsko zemljišče. Hkrati s prestavitvijo magistralne ceste bodo sanirali komunalno ureditev naselja Tremerje. Načrt pa predvideva tudi izgradnjo lokalne čistilne naprave, ki pa ne bo potrebna, če bodo za lokacijo centralne čistilne naprave izbrali Tremersko polje.

Na seji izvršnega sveta so se v razpravi o javni razgrnitvi zavzeli, da je treba hkrati s cesto skozi Tremerje rešiti tudi tako imenovani preboj skozi Celje. Z novim odsekom skozi Tremerje bo zastoj v Celju še večji kot doslej, opozorili pa so tudi na nevarnost, ki že sedaj grozi pešcem in kolesarjem na odseku od Polul do Košnice, v bodoče pa bo ta še večja.

Magistrala Jug, ki je predvidena z desetletno pogodbo med republiško cestno skupnostjo in celjsko občino bi morala vse te probleme rešiti, vendar zanjo ni niti idejnih rešitev. Po trenutnih cenah bi veljala 19 milijard dinarjev, od katerih bi morali v Celju zagotoviti polovico, vendar ocenjujejo, da bo to prevelik zalogaj. Problem se bo zaostril tudi v primeru, da bo sodišče izdalo odločbo o prepovedi prometa skozi mestni park, o čemer te dni še odloča. Zato se bo občinski komite za urejanje prostora in varstvo okolja moral odločiti za varianto, ki predvideva začasno rešitev problema s sanacijo najbolj kritičnega odseka skozi Celje, to je Aškerčeve ulice. Ulice XIV. divizije in naprej proti Polulam.

Novi tednik, 3. 11. 1988