Delavci celjskega Cestnega podjetja so v ponedeljek začeli krpati ceste, ki jih je precej načela letošnja dolga zima, pozna pa se tudi, da že tri leta ni bilo denarja za večja popravila cestnega omrežja na našem območju.
Nekateri odseki cest so popolnoma uničeni. Delavci Cestnega podjetja pa so pregledali vse ceste in ocenili, da bi za krpanje in sanacije 94 kilometrov magistralnih in 466 kilometrov regionalnih cest potrebovali 25,9 milijonov dinarjev, za nujne izravnave z asfaltom pa še dodatnih 80 milijonov dinarjev.
Za krpanje in sanacije 1571 kilometrov lokalnih cest bi potrebovali nekaj več kot 32 milijonov dinarjev, za nujne izravnave pa še 48 milijonov dinarjev. Skupaj torej več kot 180 milijonov dinarjev, v ta znesek pa niso vštete makadamske ceste, ki jih je dolga zima tudi zelo načela.
Izven tega okvira bodo letos na Celjskem opravili samo še dve večji deli: odsek magistralne ceste Celje-Ljubljana pri Vranskem bodo prekrili z asfaltno plastjo, asfalt pa naj bi dobil tudi klanec pred Planino pri Sevnici, medtem ko novogradenj – razen priključka na most v Laškem – letos na našem območju ne bo.
Cestarji so pričeli spomladansko krpanje cest tudi s precejšnjimi finančnimi zadregami, saj se veča razkorak med porabljenimi in nakazanimi sredstvi, ker so nekateri občinski sisi v precejšnji zamudi s plačili, veliko več denarja, kot so sprva računali, pa so morali odšteti tudi za zimsko službo. Pri Cestnem podjetju se zaenkrat rešujejo tako, da prelivajo denar med tozdi, da so lahko izplačali osebne dohodke (podjetje ima namreč razvejano dejavnost in le polovico celotnega prihodka ustvarijo s svobodno menjavo). V podobnem položaju so bili tudi lani, vendar pa so takrat uspeli izplavati do polletja, medtem ko letos kaže slabše.
Sicer pa cestarji menijo, da letos ne bi smeli preveč varčevati pri obnavljanju naše cestne mreže, saj se nam lahko to kasneje maščuje in nekaterih cest ne bomo mogli več obnoviti.
Novi tednik, 12. 4. 1984