Rakušev mlin po požaru: možnost nenadzirane zrušitve; še danes zagorelo


Rakušev mlinDeset dni po požaru, ki je močno prizadel zgradbo nekdanjega Rakuševega mlina, je znano izvedeniško mnenje o konstrukcijskem stanju in varnosti objekta. Izvedenec gradbene stroke je ugotovil več resnih konstrukcijskih poškodb objekta, ki lahko povzročijo njegovo nekontrolirano – hipno porušitev.

V požaru so zgorele oziroma so bile močno poškodovane in porušene vse lesene medetažne konstrukcije, tako dvoetažnega izzidka kot tudi štirietažnega glavnega objekta, popolnoma uničena je tudi strešna lesena konstrukcija. Strokovna ocena stanja objekta kaže, da je glede na intenziteto požara precej uničeno tudi nosilno zidovje, ki na videz sicer izgleda nepoškodovano.

Zaradi omenjene porušitve lesenih medetažnih konstrukcij so problematične zlasti obodne stene, ki so nestabilne in jih bo pred kakršnimikoli posegi treba ustrezno stabilizirati, tako z zunanje kot z notranje strani, a je zaradi nedostopnosti in nevarnosti v notranjosti to za zdaj še neizvedljivo. Tudi sicer je kakršnokoli delo v bližini objekta ali v notranjosti objekta prenevarno in prepovedano, saj lahko zaradi porušitve medetažnih konstrukcij pride do hipne porušitve obodnih zidov, predvsem v primeru vetra ali potresa.

Sto enajst let star Rakušev mlin je predstavljal enega najboljših primerov tipične slovenske industrijske arhitekture na prelomu iz 19. v 20. stoletje, zato je bil leta 2002 razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena. O njegovi nadaljnji usodi se čakajo tudi nekatere druege strokovne ocene, med drugim s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine.

Dodajmo še, da je danes okoli 15:30 na požarišču ponovno pričel tleti lesen tram. Posredovali so gasilci PGE Celje,ki so s pomočjo avtomobilske lestve vstopili v objekt ter tleči tram pogasili.

*na sliki pogled na Rakušev mlin, kot ga morda kmalu ne bomo nikoli več videli

polovicka_celje_klik