Ob sedemdeseti obletnici osvoboditve zapornikov Starega piskra svečana spominska akademija v Narodnem domu


IMAG0095V petek 12. decembra smo se ob sedemdeseti obletnici osvoboditve Starega piskra spomnili junaškega dejanja, ko je v noči iz 14. na 15. december 1944 šest aktivistov osvobodilne fronte uspelo rešiti iz težkih okov svoje tovariše, sonarodnjake, somišljenike

Spominska slovenstnost se je pričela ob 17.30 uri s polaganjem venca v spomin preminulim in mučenim v Starem piskru, zloglasnem nacističnem zaporu v letih 1941-45 namenjen zlasti političnim disedentom takratnega režima. Ne pozabimo, v Starem pisku je bilo ustreljenih 374 slovenskih roboljubov.

Ob 18.00 se je v veliki dvorani Narodnega doma na Trgu Celjski knezov odvil še drugi kulturni del programa t.i. spominska akademija v spomin padlim rojakom in someščanom, ki ga je organiziralo Društvo pohodnikov STARI PISKER.

Akademijo so slavnostno otvorili praporščaki treh zaslužnih redov v slovenski zgodovini. Praporji območnih društvev Zveze borcev, Društva Sever in Zveze veteranov vojne za Slovenijo so krasili veliko dvorano Narodnega doma. Njihovo postavljanje so pevci mešanega pevskega zbora društva upokojencev Celje pospremili z Zdravljico.

V nadaljevanju je pevski zbor celjskih upokojencev v več kot dostojnem slogu postregel z naborom domoljubnih pesmi – znani domovinsko obarvani napevi začenjši z zamejsko pesmijo Rož, Podjuna, Zilja, preko narodne Oblaki so rdeči, partizanskih pesmi Slovenci kremeniti in Pesem o svobodi so soustvarili ganljivo atmosfero.

Svoje so dodali dijaki Gimnazije Celje Center. V prvem delu so recitirali oz. povzemali spomine nekdanjih zapornikov casino online Starega piskra, v drugem delu so na svojevrsten način predstavili pomen svobode. Izpostavili so, da svoboda nezameljiva pravica prav vsakega človeškega bitja.

Osrednji del prireditve je pripadel slavnostnemu govorniku profesorju zgodovine in sociologije dr. Tonetu Kregarju. Ta je poudaril pomen ohranjanja celotnega zgodovinskega spomina našega naroda, naše družbe, četudi je bila prav izkušnja II. svetovne vojne za premnoge izredno boleča in celo pogubna; stotine Slovencev je bilo usmrčenih, tisoči so padli v formacijah različnih vojsk, desettisoči izseljeni itd. Dr. Kregar je izpostavil pomen dosega še vedno nedosežene narodne sprave v želji po boljšem jutri. Izrazil je željo po civiliziranem pokopu in spominu na vse padle, ne glede na to katerih strani oz. ideološki skupini so pripadali. Po njegovem mnenju zgodovina ni nikoli črno-bela, marveč ima na stotine odtenkov, zato je izpostavil pomen pluralnosti mišljenj in prepričanj ob tem pa dodal, da so poskusi relativizacije narodnoosvobodilnega boja neprimerni.

Govor nespornega poznavalca zgodovine dr. Toneta Kregarja v katerem so bili premišljeno prepleteni bistveni zgodovinski podatki, močno začinjem pa je bil s pogledom na boljšo in plodnejšo prihodnost, je bil nagrajen z bučnim aplavzom občinstva.

V sklepnem delu programa sta predsednik društva pohodnikov Stari pisker Janez Oman in Častni predsednik Ivan Grobelnik-Ivo s priznanji nagradila zveste sponzorje in podpornike vsakoletnega pohoda Celje-Šmartno v Rožni dolini.

Vabljeni k ogledu galerije in vido insertov z dogajanja v Narodnem domu

[simpleviewer width=100% height=700 id=743]

 

 

Zapisal: J. Hrovat