Iz Celja do Logarske doline tokrat po suhem


ultramaraton logarska 2016 majicaDruštvo maratoncev in pohodnikov Celje je uspešno izpeljalo 32. ultramaroton Celje-Logarska dolina. Ob ugodnih vremenskih pogojih je s progo najhitrejši udeleženec Vid Senica opravil v solidnih 5 urah in 3 minutah. Najdaljšo razdaljo, 73 kilometrov, je tokrat zmoglo 106 udeležencev, ostali pa so se priključili oz. izstopili v Mozirju, Lučah in Ljubnem. Skupna udeležba, okoli 540 tekačic in tekačev, je bila nekoliko skromnejša od pričakovanj, kar pomeni tudi manj prihodkov.

Navdušenci nad edinstvenim tekom so se po tradiciji zbrali na Trgu celjskih knezov, kjer je v soboto zjutraj štarna pištola počila še v mraku, točno ob 6.00. Na desni breg Savinje so tekači prešli med Polzelo in Parižljami, kjer so organizatorji občasno ustavljali promet. Tako je bilo tudi na ostalih podobnih lokacijah.

Še večja množica kot v Celju se je zbrala v Mozirskem gaju, kjer so svojo pot proti idilični alpski dolini začeli številni rekreativci, kakor tudi tekači v okviru vojaškega maratona. Dodatna štarta sta bila še v Ljubnem in Lučah.

Končni zmagovalec Vid Senica je na ciljni prostor, ki je bil letos nekoliko drugače organiziran kot lani in je omogočil boljši pretok prometa, prišel z enim boljših časov doslej 5 ur in 3 minute. 39-letnik je na uro tako povprečno pretekel skoraj 15 kilometrov. Lanski zmagovalec, prav tako 39-letni Gabor Muhari je zaostal slabe tri minute. Tretji je bil 29-letni Žiga Koprivnik, ki je za zmagovalcem zaostal 6 minut. Kot zadnji, 83., je najdaljšo razdaljo premagal Leopold Drame, ki šteje 67 let. V cilj je prišel po 10 urah in 48 minutah.

Tudi pri dekletih je zmagovalka izšla iz očitno kvalitetnega letnika 1977. Brigita Burja je progo premagala v 6 urah in 31 minutah, a s porabljenim časom ni bila najbolj zadovoljna. Vso progo je sicer preteklo 23 žensk.

Organizatorji so bili spričo lepega vremena po daljšem času še posebej navdušeni, saj so zadnjih pet let imeli težave z močo in mestoma uporabo alternativne trase. Letošnjo organizacijo so zaznamovale tudi birokratske težave, saj so zahteve vsako leto večje, kljub vsemu pa je na koncu tako na štartu kot ob progi in v cilju vse teklo bolj ali manj tekoče. Za utrujene noge so poskrbeli maserji, nenazadnje pa je bil na razpolago tudi bogat srečelov.

Tako v organizaciji kot med tekači je že četrt stoletja vidna tudi udeležba Slovenske vojske, katere pripadniki se v velikem številu redno udeležujejo tekov na vseh razdaljah. Aktualna ekipa Društva maratoncev in pohodnikov Celje je v organizacijo vpeta že 25 let, zato si želi, da bi mesto prepustila naslednikom.

od-celje-do-polsi-klik