Včeraj je bilo oprvaljenih skupaj 32.720 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 358 okužb, prejšnji teden je bilo potrjenih 598 okužb.
Opravljenih je bilo 28.868 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 3.852 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 358 okužb z deležem pozitivnih izvidov 9,3 %.
7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih po podatkih COVID-19 sledilnika je trenutno 394 okuženih oseb. Po podatkih NIJZ-a, ki ne vključujejo tujih državljanov in neznanih okužb je bilo to povprečje 384 (za vstop v zeleno fazo mora biti to povprečje manj kot 300 okuženih).
Trenutno je hospitaliziranih 362 covidnih bolnikov, od tega jih je 111. Hospitaliziranih je najmanj hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 po 22. oktobru, ko je bilo v slovenskih bolnišnicah skupaj hospitaliziranih 356 bolnikov s covidom-19.
Včeraj je umrlo 7 bolnikov obolelih za covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo že 4.345 bolnikov s covidom-19.
Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je 6.255 (včeraj 6.673) aktivno okuženih.
Poudarki:
- statistični podatki na regijski in državni ravni
- nov semafor za sproščanje ukrepov tukaj
- cepljenje zaposlenih v gospodarstvu
- vlada ukinila kontrolne točke na meji z Madžarsko in določila dodatne izjeme za prehod meje brez dodeljene karantene
Epidemiološko stanje na Celjskem
V savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 40 okužb (pred tednom dni 63). 7-dnevno povprečno število okuženih v regiji je trenutno 44 (včeraj 47). 7-dnevna pojavnost okužb s SARS-CoV-2 na 100.000 prebivalcev je 118 (slovensko povprečje 128), 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa je 284 (slovensko povprečje 293).
V Splošni bolnišnici Celje se zdravi 57 covidnih bolnikov (enako kot dan prej). Izmed vseh trenutno hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v Celju jih je 17 na intenzivni negi (2 več kot včeraj). V SB Celje so včeraj sprejeli 4 covidnih bolnikov, v domačo oskrbo so jih odpustili 2. V celjski bolnišnici sta včeraj umrla 2 bolnika s covidom-19. Skupaj je v celjski bolnišnici doslej umrlo 472 bolnikov s covidom-19.
Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 40 okužb (prejšnji teden 63). Največ okužb je bilo potrjenih v občini Celje 15, sledijo Šentjur 7, Velenje 3, Laško 2, Mozirje 2, Polzela 2, Slovenske Konjice 2, Vojnik 2, Zreče 2, Kozje 1, Podčetrtek 1, Žalec 1.
Epidemiološko stanje na nacionalni ravni
V Sloveniji je bilo včeraj potrjeno okuženih 358 oseb, pred tednom dni pa je bilo potrjenih okužb 598.
7-dnevno povprečje potrjeno okuženih je po podatkih covid-19 sledilnika na državni ravni 394 okuženih oseb (včeraj 429). Po podatkih NIJZ-a, ki ne vključujejo tujih državljanov in neznanih okužb je bilo to povprečje 384 (včeraj 417).
Trenutno je hospitaliziranih 362 bolnikov obolelih za covidom-19. Na intenzivni negi se jih zdravi 111.
Število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 v slovenskih bolnišnicah se je tako zmanjšalo za 6. Sprejetih je bilo 24 covidnih bolnikov (8 manj kot dan prej). V domačo oskrbo so odpustili 8 bolnikov (34 manj kot dan prej). V intenzivni enoti se zdravi en covidni bolnik več kot dan prej.
Včeraj je umrlo 7 bolnikov obolelih za covidom-19, vsi v bolnišnicah (noben od teh na intenzivni negi). Od začetka epidemije pa je skupaj umrlo 4.345 covidnih bolnikov.
Po podatkih NIJZ-a je bilo do sedaj s prvim odmerkom cepljenih že 586.942 prebivalcev oz. 27,9 %, z drugim odmerkom pa 306.256 prebivalcev (14,6 %). Kakšna je trenutna precepljenost v naši regiji in občini in ostale informacije o cepljenju najdete tukaj.
Po Sloveniji potekajo množična cepljenja zaposlenih v gospodarstvu
Ta teden so se po Sloveniji pričela množična cepljenja zaposlenih v gospodarstvu. Interes za cepljenje je doslej po podatkih GZS izrazilo okoli 200 slovenskih podjetij. Tudi v ZD-ju Celje so prejeli že veliko prijav za cepljenje zaposlenih iz različnih podjetij na Celjskem, veliko teh so tudi že cepili.
“Cepilni center ZD Celje je na lokaciji, ki je zelo dobro dostopna vsem v regiji. Sicer pa je naša praksa, da razpored cepljenj naredimo v sodelovanju s posameznim podjetjem in se mu, kar se da, tudi prilagodimo. Po dogovoru pridejo vsi zaposleni skupaj ali v več terminih. Prav vsa podjetja doslej so bila zadovoljna z izvedbo cepljenja v našem cepilnem centru,” so za portal MMC povedali v ZD Celje.
Podjetja lahko interes za organizirano cepljenje zaposlenih izrazijo v najbližjem cepilnem centru.
Vlada ukinila kontrolne točke na meji z Madžarsko in določila dodatne izjeme za prehod meje brez dodeljene karantene
Vlada Republike Slovenije je izdala odlok, ki določa ukinitev kontrolnih točk na cestnih povezavah z Madžarsko, dodana pa je tudi nova izjema za prebolevnike z enim odmerkom cepiva. Odlok začne veljati 22. maja in velja do vključno 30. maja 2021.
Ukinitev kontrolnih točk na meji z Madžarsko
Kontrolne točke na cestnih povezavah z Madžarsko se ukinjajo (pred tem so bile že ukinjene z Italijo in Avstrijo). Kontrolne točke ostajajo na zračnih in pomorskih povezavah. Vstop v Slovenijo je na zračnih in pomorskih povezavah dovoljen edino na teh kontrolnih točkah, na ostalih povezavah pa je prestop meje dovoljen vsakomur, pogoj je izpolnjevanje pogojev za vstop v državo.
Izjema za prebolevnike z enim odmerkom cepiva
Dodana je izjema za vstop brez karantene ali testa za prebolevnike, ki so se v najkasneje v 8 mesecih po pozitivnem PCR testu oziroma začetku simptomov cepili vsaj z enim odmerkom cepiva, ki ga priznava Republika Slovenija. Ta cepiva so: Comirnaty proizvajalca Biontech/Pfizer, COVID-19 Vaccine proizvajalca Moderna, Vaxzevria (COVID-19 Vaccine) proizvajalca AstraZeneca, COVID-19 Vaccine Janssen proizvajalca Johnson in Johnson/Janssen-Cilag, Covishield proizvajalca Serum Institute of India/AstraZeneca, Sputnik V proizvajalca Russia’s Gamaleya National Centre of Epidemiology and Microbiology, CoronaVac proizvajalca Sinovac Biotech in COVID-19 Vaccine proizvajalca Sinopharm.
Ustrezna zaščita za prebolevnike se vzpostavi takoj po cepljenju. Za cepljene prebolevnike se kot ustrezno dokazilo ob vstopu šteje kombinacija:
- dokazila o cepljenju z vsaj enim odmerkom cepiva in pozitivnega testa PCR ali
- dokazila o cepljenju z vsaj enim odmerkom cepiva in potrdila zdravnika o prebolelem covid-19.
Cepljenje mora biti opravljeno najkasneje osem mesecev po pozitivnem testu PCR oziroma začetku simptomov.
Rdeči seznam držav
Na seznamu držav članic EU oziroma schengenskega območja so spremembe pri Avstriji (po novem administrativna enota Gradiščanska ni rdeča), Češki (po novem administrativna enota Severovýchod ni rdeča), Italiji (rdeče niso administrativne enote Furlanija – Julijska krajina, Molize in Sardinija) in Norveški (rdeči sta samo administrativni enoti Oslo in Vestfold og Telemark). Danska in Slovaška sta po novem celotni rdeči. Vstop iz administrativnih enot, ki niso rdeče, je dovoljen brez karantene.
Na seznam tretjih držav je dodana Šrilanka, črtana pa je Albanija.
Samotestiranje za dijake že od naslednjega tedna naprej
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je na današnji novinarski konferenci predstavil potek samotestiranja za dijake in učence zaključnih razredov. Kot je povedal, so z epidemiologi in svetovalno skupino sprejeli odločitev, da se samotestiranje začne že v tem šolskem letu s čimer se bomo pripravili na morebitno poslabšanje razmer jeseni. Torej, da se sistem ne bo vzpostavljal ob morebitnem zaostrovanju epidemičnih razmer. Dijaki se bodo samotestirati začeli že v ponedeljek, 24. 5., osnovnošolci pa predvidoma v začetku junija.
Kako bo potekalo samotestiranje?
- Samotestiranje bo potekalo v domačem okolju saj je logistično tako najlažje, če je otrok pozitiven in ostane doma
- z odločbo JAZMP-ja se bodo testi, ki so že na osnovnih in srednih šolah, opremili z navodili, nekatere srednje šole pa so to že storile
- ustrezno označeni testi bodo v šolah razdeljeni dijakom in učencem, ki se bodo prostovoljno odločili za to, dijakom predvidoma že jutri, 21. maja
- začetek samotestiranja dijakov na domu je predviden v ponedeljek, 24. 5. 2021 oz. lahko tudi v nedeljo zvečer
- v osnovnih šolah se datumi še usklajujejo, predvidoma pa na začetku junija
- samotestiranje je predvideno vsakih sedem dni
- učencem in dijakom pripada en test tedensko oziroma pet testov na mesec
- prostovoljno se samotestirajo dijaki in učenci, ki niso preboleli covida-19, tisti, pri katerih je od okužbe minilo več kot šest mesecev, in tisti, ki niso bili cepljeni
- distribucijo testov na šolo zagotovi Uprava RS za zaščito, učencem in dijakom teste izročijo na šolah
- pogoj za samotestiranje doma je, da se dijak in učenec počuti zdrav, da je brez znakov akutne okužbe dihal ali prebavil, v nasprotnem primeru mora dijak oz. starš poklicati v ambulanto osebnega zdravnika, ki ga bo napotil v izolacijo in mu predal nadaljnja navodila
- odpadke pri izvajanju samotestiranja in pri čiščenju prostorov je treba odložiti v plastično vrečko za smeti in jo, ko bo polna, tesno zavezati, odpadkov se po odlaganju v vrečo ne dotikamo več, vrečko je treba namestiti v drugo plastično vrečko, jo tesno zavezati in označiti, postavi se jo ločeno od preostalih odpadkov, na mesto, kjer ni dosegljiva otrokom, kjer se hrani vsaj 72 ur, preden se odloži v zabojnik za mešane komunalne odpadke
- v primeru pozitivnega rezultata testa dijak ali starši obvestijo izbranega osebnega zdravnika, ki dijaka oz. učenca naroči na PCR-testiranje, dijak oz. učenec počaka na izvid PCR-testiranja doma, v samoizolaciji
- v primeru pozitivnega PCR-testa dijak, učenec oz. starš obvestijo šolo in dijakovega osebnega zdravnika, ravnatelj ravna v skladu z navodili NIJZ-ja
- v primeru negativnega PCR-testa dijak oz. učenec nadaljuje proces izobraževanja oz. pouka
“Vse dijake in učence prosim, da k samotestiranju pristopijo odgovorno. Vsak od nas, tudi mlajše generacije, lahko vplivamo na potek epidemije, na to, kako bo naše življenje potekalo, kje se bomo učili. Samotestiranje je tudi dejanje medgeneracijske solidarnosti. Dokažimo skupaj, da zmoremo,” je zaključil Vindišar.
B.S.